Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea primei de 1 iunie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea primei de 1 iunie

Va rugam sa ne raspundeti ,daca este legal sa nu se acorde prima de 1 iunie in situatia in care un salariat a fost in concediu medical la data acordarii primei de 1 iunie.Specificam ca incepand cu anul 2013 primele se acorda tuturor salariatilor conform CCM.
Va multumim.:sorry:
Depinde de ce scrie in c.c.m. aplicabil la nivel de unitate?

Codul Muncii prevede ca, pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator, daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne. (art.49 alin.3 C.mun.).