Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru - intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru - intabulare

Buna seara. Am si eu o intrebare la dumneavoastra. Mama mea vrea sa treaca o garsoniera pe numele meu, problema este ca nu are facuta intabularea si cadastru. Exista vreo posibilitate sa o treaca pe numele meu fara a le face ? Costa destul de mult si nu dispun de bani momentan. Multumesc
ca să vă treacă ceva pe nume, trebuie ca mai întâi să dovedească că deţine legal acel ceva. ori fără actele de intabulare, nu are cum să o facă.
gicu13, utilizator
"Sa va treaca" garsoniera pe numele dvs. inseamna, de fapt, sa v-o vanda, doneze, etc., adica sa incheiati un contract, iar asta presupune eliberarea de catre OCPI, la cererea notarului care va autentifica actul, a unui extras de carte funciara pentru autentificare, extras care presupune existenta unei carti funciare, iar o carte funciara presupune existenta unei documentatii cadastrale, si tot asa mai departe... Asa ca, fara cele de mai sus, nu aveti nici o cale legala sa faceti aceasta instrainare!
Costurile de luat in calcul sunt, in prima faza, onorariul persoanei autorizate care va intocmeste schita (undeva la 500 lei, dar difera de la autorizat la autorizat), tariful pentru receptia documentatiei cadastrale si infiintarea cartii funciare (primiti chitanta de la OCPI si este in suma de 120 lei), costurile cu legalizarea actului de proprietate a memei dvs. (legalizare necesara la dosarul cadastral), iar, mai apoi, onorariul notarului care autentifica actul si impozitul datorat de mama dvs. in urma instrainarii.