Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre intabulare

poate un mostenitor care nu a intabulat casa pe numele sau sa vanda,si daca nu ce anume trebuie facut pentru a o intabula,se poate face si notarial?
Mai intai trebuie sa va intocmiti schita cadastrala, iar cadastristul se va ocupa si de intabularea proprietatii.
Nu puteti sa vindeti fara schita cadastrala.
1-Legal,mostenitorul care nu a intabulat imobilul,nu poate tranzactiona bunul
2-In baza documentelor care atesta calitatea de mostenitor,se face solicitare la OCPI,in temeiul disp art 26 (4) c) L nr 7/1996 ,avand ca obiect inscrierea drepturilor personale.
va multumesc
(daca utilizatorul a spus "multumesc" inseamna ca a inteles totul si s-a inchis subiectul?)

eu credeam ca... mai intai trebuie sa stie daca "casa" este intabulata. Daca da, atunci merge la Cartea funciara ia un extras CF si merge la notar pentru succesiune, apoi poate vinde....
Daca nu este intabulata trebuie sa intabuleze casa si terenul, iar pentru asta ii trebuie un act de proprietate si o documentatie facuta de un autorizat cadastru (gasiti lista la ocpi din jud dvs).