Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

Buna ziua,

Mama mea beneficiaza de o indemnizatie de somaj incepand din noiembrie 2012.
Avand in vedere ca in aceasta perioada nu a reusit sa se angajeze as vrea sa aflu in ce masura poate beneficia in continuare de o anumita indemnizatie, dupa expirarea perioadei de 9 luni de zile.

Auzisem (nu stiu cat de veridica e informatia) de o indemnizatie suplimetara pe o perioada de 6 luni de zile avand 1/2 din valoarea initiala a indemnizatiei de somaj.

Astept raspunsul Dumneavostra.

Va multumesc!
Incepand cu luna martie 2002, de cand se aplica Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, dupa terminarea perioadei de somaj indemnizat nu se mai acorda nici o alta suma de bani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane