avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Incadrare marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Incadrare marturie mincinoasa

Am fost chemat la o declaratie de un procuror in calitate de martor in august 2011 unde am mentionat printr-o declaratie scrisa ca am participat cu alti colegi la munca
din timpul programului la ordinul inculpatului(comandant) ,din declaratie reiese ca am fost plecat la ordin de 2 ori cate 4 ore (declaratie data in fata procurorului)
In februarie 2013 am fost citat in calitate de martor in instanta unde am declarat in fata judecatorului ca am fost plecat din timpul programului la ordin de 2 ori, o data 3 ore si o data 4 ore.
Dupa un an si ceva am uitat orele exacte declarate in fata procurorului si am omis o ora .
Audierea este la un tribunal militar.
Se poate sa fiu invinuit de marturie mincinoasa?
Este un proces cu peste o suta de martori.
Cel mai recent răspuns: vio99 , utilizator 18:08, 6 Iunie 2013
daca are vre-o relevanta acets fapt se poate.
dupa declaratia din instanta din februarie 2013
nea chemat din nou domnul procuror in luna martie 2013 sa cerem o reaudiere in instanta scrisa ,ceea ce am si facut
in 17 marie 2013 am fost citati in instanta tot in calitate de martor din nou unde am sustinut declaratia data in fata procurorului in august 2011
toate citatiile ce le-am primit sunt pt acelasi dosar.
acuma am primit o citatie de la politie unde suntem chemati luna aceasta in calitate de faptuitori dar este alt numar de dosar
se poate sa fiu citat de politie in calitate de faptuitor pentru marturie mincinoasa?
Ultima modificare: Joi, 6 Iunie 2013
vio99, utilizator
Buna ziua,
Este posibil dar faptul ca ati uitat un detaliu, daca acel detaliu nu era extrem de important si de neuitat, nu poate duce la incadrarea la marturie mincinoasa.
Mergeti cu avocat sa dati declaratii.
av. Gabriel Klein Kiritescu
multumesc mult
deci nu avem ce cauta la politie fara avocat
suntem mai multi colegi in aceasta situatie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martor furt ContSters93151 ContSters93151 Buna ziua, mama a fost in apropiere cand politia a prins un hot. Din pacate politia pentru ca nu avea martori a convins-o sa semneze o declaratie de martor ... (vezi toată discuția)
Marturie mincinoasa seb_aku seb_aku In 2009 mi s-a intocmit dosar penal pt grup infractional organizat si complicitate la contrabanda. si tot atunci s-a disjuns cauza pt palierul moldovean in ... (vezi toată discuția)
Marturie mincinoasa ciucacri ciucacri am si eu o intrebare: ce se poate intampla unui martor care a depus marturie mincinoasa in fata organelor de cercetare, motiv pt care a fost chemat in ... (vezi toată discuția)