avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale FACTORING
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

FACTORING

Vreau sa ma adresez unei societati pentru o peratiune de factoring. Am primit o asemenea oferta de la un SRL. Se poate?
Puteti sa imi spuneti si mie care sunt societatile din Romania care pot desfasura activitati de factoring si forfetare?

In lege scrie: "Factoring-ul reprezinta o operatiune juridica in virtutea careia un comerciant numit aderent transfera creantele, inclusiv riscul insolvabilitatii debitorului, unei banci sau unei INSTITUTII FINANCIARE SPECIALIZATE, numita factor, in schimbul unei contraprestatii, pe care le valorifica la scadenta."

Ce se intelege prin institutii financiare specializate?
Poate fi orice SRL sau SA?
Au nevoie de anumite autorizatii? (Ce acte trebuie sa le cer pentru a ma asigura de seriozitatea lor?)

Va multumesc anticipat,
GP
C

Alte discuții în legătură

Factoring nico_mirea nico_mirea Factoringul este la ora actuala, un subiect la moda. Se vorbeste despre cesiunea de creante, dar in special pentru facturile cu un anumit termen de plata, unii ... (vezi toată discuția)
Vanzare creanta marian_luca marian_luca Cum ar putea o persoana fizica sa-si vanda o creanta catre o persoana juridica? Am citit despre factoring; se aplica si in cazul persoanelor fizice? Marian (vezi toată discuția)
Infiintare societate leasing theanca theanca Societatile care desfasoara activitati de leasing trebuie sa fie de tip IFN? exista o lista cu societatile care sunt autorizate sa desfasoare activitati de ... (vezi toată discuția)