Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factoring
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factoring

Factoringul este la ora actuala, un subiect la moda. Se vorbeste despre cesiunea de creante, dar in special pentru facturile cu un anumit termen de plata, unii spun maxim 180 de zile. Interesant ar fi totusi de stiut, ce se intampla cu facturile care au termen de plata depasit si situatia se schimba intr-o recuperare de creante. Sau despre conditiile pe care trebuie o societate sa le indeplineasca pentru a beneficia de un astfel de serviciu de creditare. Pentru ca sigur nu e suficient sa prezinti numai facturile pe care doresti sa le cesionezi. Daca aveti experienta practica in acest factoring (eu doar in teorie), va rog sa ma lamuriti.
nico_mirea a scris:

Factoringul este la ora actuala, un subiect la moda. Se vorbeste despre cesiunea de creante, dar in special pentru facturile cu un anumit termen de plata, unii spun maxim 180 de zile. Interesant ar fi totusi de stiut, ce se intampla cu facturile care au termen de plata depasit si situatia se schimba intr-o recuperare de creante. Sau despre conditiile pe care trebuie o societate sa le indeplineasca pentru a beneficia de un astfel de serviciu de creditare. Pentru ca sigur nu e suficient sa prezinti numai facturile pe care doresti sa le cesionezi. Daca aveti experienta practica in acest factoring (eu doar in teorie), va rog sa ma lamuriti.

Eu am ceva experienta in factoring, dar sa stabilim intai niste termeni.
Factoringul este operatiunea prin care o societate comerciala furnizatoare de produse si servicii transfera proprietatea creantelor sale izvorate din facturile comerciale catre o societate specializata (banca sau IFN), acesta din urma avand obligatia de a asigura incasarea creantelor respective si de a-si asuma riscul de neplata.
Factorul este societatea financiara specializata in incasarea creantelor.
Aderentul societatea comerciala furnizatoare de produse si servicii.

Daca prin contractul de "factoring" se solicita instituirea unei ipoceci sau a unui gaj, acesta nu este factoring ci un simplu credit.

Factorul poate achita intreaga valoare a facturii sau doar o parte, cca 80 %. De asemenea factorul isi asuma riscul de neincasare (sn factoring fara regres), sau nu isi asuma rscul de neincasare (factoring cu regres) caz in care factorul debiteaza contul aderentului.

Pentru a intra intr-un contract de factoring factorul verifica documentele juridice si financiare ale aderentului, bonitatea aderentului, contractele incheiate cu clientii. Factorul prefera ca intre client si aderent sa existe un istoric al tranzactiilor pentru a verifica comportamentul de plati a clientului aderentului. In urma verificarilor de bonitate a clientilor aderentului (cu deraj sau fara deranj asupra acestora) cat si pe baza istoricului tranzactiilor se acorda o limita de creditare asupra fiecarui contract, care insumate dau valoarea contractului de finantare in regim factoring.

Ca si observatie din practica Factorul in general prefera ca Aderentul sa cesioneze intreaga valoare a contractului cu un client, selectionarea facturilor la plata o face factorul, nu aderentul.

Factoringul implica bineinteles si costuri, marimea acestora depinzand de tipul de produs al Factorului, de aceea va recomand sa cereti mai oferte de la mai multe societati de factoring. Va enumar cateva costuri : dobanda, taxa analiza fiecare client, taxa operare/factura, comision valoare factura, comision de acordare, de administrare - existenta, valoarea si titulatura lor difera de la firma la firma.