Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
Bancuri despre bogatasi 1

– Bărbaţii bogaţi refuză să se considere bătrâni.
– Nici femeile tinere nu acceptă să se simtă sărace.

Nevasta nemulţumită:
-Mulţi din cei pe care i-am refuzat când m-am căsătorit cu tine sunt astăzi mult mai bogaţi decât eşti tu.
Soţul:
-Păi, de aia sunt.

Doi politicieni:
– Hai să numărăm banii pe care i-am furat.
– Nu-i nevoie. Aflăm imediat de la ştiri.
Va urma
Bancuri despre bogatasi 2

Un renumit post de televiziune ia un interviu unui milionar.
- Cum aţi făcut avere ?
- Aveam un singur leu în buzunar. Am cumpărat două mere, le-am spălat, le-am şters şi le-am vândut cu doi lei.
- Şi apoi ?
- Apoi am cumpărat patru mere.
- Şi după aceea ?
- A murit mătuşă-mea şi mi-a lăsat zece milioane de dolari !

Un tip se trezeşte dimineaţa, ia ziarul de la uşă, se uită pe numerele de la Loto şi vede că i-au ieşit toate cele şase. Cum avea un serviciu pe care nu îl suporta, pleacă tacticos la serviciu, intră în audienţă la şef şi îl anunţă cu satisfacţie ca demisionează. Şeful spune că e alegerea lui, îi multumeşte pentru cei peste 20 de ani lucraţi în firmă şi îi dă un bonus
de despărţire de 200.000 de euro. Omul, fericit nevoie mare, în drum spre Loterie intră la reprezentanţa BMW şi cumpără cel mai scump model, în valoare de 200.000 de euro. Când să dea banii, este anunţat că, deoarece este clientul cu nr. 1.000.000 primeşte maşina gratis. Trece pe la Loto, ridică milioanele şi pleacă acasă. Stă pe terasă, la o bere şi o vede pe soţia sa venind acasă, cu bicicleta. Moment în care trece pe stradă o betonieră şi o calcă.
-Asta e, zice omul, când e să ai noroc, ai noroc până la capăt !

Cum schimbă banii femeia şi bărbatul.
O femeie, când are bani, devine independentă faţă de bărbaţi… Un bărbat, când are bani, devine dependent de femei !
Blocurile din Europa sunt prevazute cu sisteme de monitorizare, camere video, interfon, etc. Blocurile din Romania sunt prevazute cu cate o baba.

Doi prieteni stau de vorbă:
- Cum a fost BAC-ul în sesiunea asta ?
- S-a scumpit !

Soțul ideal și soția ideală.
- Dragul meu, du-te să bei berea aia, că te așteaptă prietenii !
- Stai puțin, iubito, mai am de spălat vasele !

Italienii au cele mai frumoase femei. Majoritatea românce. Restul sunt poloneze.

Matrimoniale
Daca nu esti prea tanar dar esti foarte bogat, o superba vaduva de 20 ani va deveni cu placere si vaduva ta !

Ce este un Perpetuum mobile ?
Este un scoţian care aleargă după un evreu care îi datorează 10 cenţi.
Legile lui Bulphy
Bula, “Marele Erou National”, s-a apucat sa studieze filosofia.
Dintre toate operele studiate, cel mai mult i-au placut Legile lui Murphy. A scris si el cateva legi, pe care le-a publicat sub pseudonimul Bulphy, fiind constient de faptul ca numele de “Bula” nu poate fi luat in serios.
Iata mai jos, primele Legi ale lui Bulphy.
Legea spaţiului
a) Este loc sub soare pentru toată lumea.
b) Inutil, pentru că toată lumea vrea la umbră.
Legea revolutiei nr. 1
Orice revoluţie este începută de naivi, continuată de impostori şi exploatată de escroci.
Legea revolutiei nr. 12/ 1989
Toată lumea a tras:
-armata - în unii,
-securitatea - în alţii,
-justiţia - de timp,
-nomenclatura - foloase,
-poporul - nădejde.
Legea privatizării
Dacă din ceva scoţi o parte, poti fi prins. Mai bine iei cu totul.
Legea 1-a a staticii
Tot ce e de stat - stă.
Legea 1-a a dinamicii fluidelor
Dacă nu curge, pică. Cand curge, nu pică.
Legea partidelor
Unde nu e cap, sunt mai multe aripi.
Legea 1-a a geometriei
Un cap rotund ridicat la putere, devine pătrat.
Legea a 2-a a geometriei
O dreaptă nu poate să fie paralelă cu o stângă.
Legea caselor naţionalizate (modificată si republicată)
Cui o are, nu i se va mai lua. Cui i s-a luat, nu i se va mai da.
Cum ajung, vă rog, la poștă ?
- Sunteți cu mașina ?
- Nu.
- Atunci, mergeți pe jos.

Una dintre nevestele mele era din Thailanda. A murit de cancer la prostată.

În fiecare zi trec pe lângă Gara de Nord. E acolo o cerșetoare însărcinată. Mi-e așa milă de ea ! De 2 ani stă să nască săracă și tot nu reușește...

Nu știu cum e la voi acolo ... dar la mine, când vine cineva în vizită cu 3 litri de pălincă, este considerat rudă.

- Mihăiță, câți ani are tatăl tău ? întreabă învățătoarea.
- Tata are 6 ani, doamna învățătoare ...
- Cum să aibă șase ani ?
- Păi, până să mă nasc eu, el nu era tată ...

Ora de geografie.
- Unde se află Philadelphia ?
- În frigider, lângă castraveții murați !