Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
Bun ... Rau ... Fatal ... (unele cu bulina rozalie)

bun: te hotaraști ca nu mai faci copii ...
rau: nu-ți gasești pilulele anticonceptionale !
fatal: sunt la fiica ta în poșeta ...

bun: fiul tau, tot timpul își face lecțiile în camera lui ...
rau: gasești o gramada de casete porno în camera lui !
fatal: tu ești protagonistul ...

bun: fiul tau, s-a maturizat ...
rau: i-o serveste vecinei !
fatal: și tu ...

bun: fiica ta, în sfarșit și-a gãsit de lucru ...
rau: e prostituata !
fatal: colegii tai sunt cei mai fideli clienti ...

bun: dai lecții de sexologie fiicei tale ...
rau: tot timpul, te întrerupe !
fatal: și te corecteaza ...

bun: soția ta, nu vorbește cu tine ...
rau: vrea sa divorțeze !
fatal: e avocat ...

bun: soția ta, e gravida ...
rau: va avea tripleți !
fatal: de trei ani buni, ți-ai fãcut vasectomie ...

Geografia femeii.
Intre 18 si 25 de ani, femeia e precum Continentul African: jumătate a fost deja descoperită, cealălta jumătate ascunde frumuseti incă sălbatice si delte fertile.
Intre 26 si 35 de ani, femeia e precum America de Nord: modernă, dezvoltată, civilizată si deschisă negocierilor in schimbul banilor.
Intre 36 si 40 e precum India: fierbinte,relaxată si constientă de propria frumusete.
Intre 41 si 50, femeia e precum Franta: usor imbătrânită, dar incă atrăgătoare si interesantă.
Intre 51 si 60, e precum Iugoslavia: a pierdut războiul,e tulburată de fantasmele trecutului, dar se lucrează la reconstructie.
Intre 61 si 70, ea e precum Rusia: spatioasă, cu frontiere fără patrulă. Stratul de zăpadă ascunde mari bogătii.
Intre 71 si 80, femeia e precum Mongolia: cu un trecut glorios de victorii, dar cu putine sperante de viitor.
Dupa 81 de ani, ea e precum Afganistan: aproape toată lumea stie unde se află, dar nimeni nu vrea să meargă până acolo.
Geografia bărbatului.
Intre 15 si 80, bărbatul e precum Cuba: guvernat de un singur membru.
Radio Erevan emite încă. Ultimele știri:
Un ascultător: Acum, in capitalism, mai poate fi actuală vechea deviză leninistă: "Invaţaţi ! Invaţaţi ! Invaţaţi !?
Radio Erevan: Da, dar în forma: Inhăţaţi ! Inhăţaţi ! Inhăţaţi !

Un ascultător: Cine a inventat valsul ?
Radio Erevan: Bineînţeles că Lenin, prin istorica sa lucrare - Un pas înainte, doi paşi înapoi.

Un copil: Când e timpul cel mai potrivit pentru culegerea merelor ?
Radio Erevan: Când doarme paznicul.

Un ascultător: Cine a fost Cristofor Columb ?
Radio Erevan: Primul socialist - nu ştia unde merge, habar n-avea unde se află şi toate acestea pe banii contribuabililor.

Un ascultător: Ce este statistica ?
Radio Erevan: Este ceva asemănător costumului de baie - arată multe, dar ascunde esenţialul !

Un ascultător: Care a fost cel mai nefericit şi ghinionist om de pe Glob ?
Radio Erevan: Iuri Gagarin, pentru că după ce a înconjurat globul pământesc de şapte ori, tot în URSS a căzut.

Un ascultător: De ce Adam şi Eva au trăit peste 800 de ani, iar astăzi omul nu trăieşte mai mult de 100 de ani ?
Radio Erevan: Deoarece, între timp, medicina a progresat foarte mult !
Va continua.
Radio Erevan emite inca 1. Ultimele stiri:

Un tânăr logodnic: Care poate fi cea mai mare decepţie a unui logodnic ?
Radio Erevan: Să ceară mâna fetei şi să primească piciorul tatălui.

Un ascultător: Ce poţi face când doctorul îţi interzice să te apropii de votcă ?
Radio Erevan: Bei votca de la distanţă, cu paiul.

Un grup de ascultători: De ce în China femeile merg în urma bărbatului, iar în America se intâmplă foarte rar lucrul acesta ?
Radio Erevan: In China, când o femeie merge în urma soţului înseamnă că-l respectă. In SUA, când o femeie face acelaşi lucru, inseamnă că-l urmăreşte.

Un ascultător amărât din România: De ce trebuie să strângem cureaua în vremuri de tranziţie ?
Radio Erevan: De gât.

O tânără ascultătoare, nevinovată şi pudică: De ce multe fete se căsătoresc cu bătrâni care înoată în bani ?
Radio Erevan: Fiindcă sunt foarte miloase ! Vor să-i salveze de la înec !

Un ascultător: Cum se trece practic, de la capitalism la socialism ? Şi, mai ales, cum se poate trece de la socialism la capitalism ?
Radio Erevan: De la capitalism la socialism se poate trece prin revoluţie; iar de la socialism la capitalism, cel mai bine se poate trece prin agenţiile de turism.
Va continua
Radio Erevan emite inca 2. Ultimele stiri:

Un ascultător: Prin ce a rămas celebru Războiul de 100 de ani ?
Radio Erevan: Prin faptul că atunci a apărut centura de castitate şi meseria de lăcătuş mecanic !

Un ascultător: Există vreo asemănare între istorie şi sutien ?
Radio Erevan: Desigur ! Una foarte mare ! Amandouă deformează realitatea !

Un ascultător: Cum se îmbracă eschimoşii ?
Radio Erevan: Repede !

Un ascultător: De ce romanele poliţiste sunt scrise, cu mici excepţii, numai de bărbaţi ?
Radio Erevan: Fiindcă femeile nu ştiu să păstreze un secret până la capăt.

Alt copil: Nene, ce face găina după ce a ouat ?
Radio Erevan: Publicitate !

Un ascultător: Există în viaţa unei femei 10 ani cu adevărat frumoşi ?
Radio Erevan: Absolut ! Cei dintre 28 şi 30 de ani.
Va urma