Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
La nebuni 3

Doi nebuni mergeau prin desert,unul cara in spate un butoi si celalalt cara o usa de masina.
-Tu, de ce cari cu tine butoiul ?
-Pai cand mi-e sete mai beau cate o gura de apa. Dar tu de ce cari usa aia de masina in spate ?
-Pai, mie cand mi-e cald mai deschid geamul...

Bula(B)- internat la ospiciu - Doctorul(D), Asistenta(A):
D - Fa-i lu' Bula formele de externare.
A - Dar cum se poate dle doctor ? Pana ieri sustinea ca este ministru de externe.
D - Da, dar azi mi-a spus ca si-a dat demisia.
Va continua
La nebuni 4

La un spital de nebuni, apare un doctor care vrea sa mai elibereze cativa nebuni.
Vine unu' care tragea un bocanac dupa el. Unul din infirmieri ii spune doctorului ca acesta crede ca trage un caine.
Doctoru' intreaba:
-Ce tragi bai, dupa tine ?
-Un bocanc !
Doctoru' pleaca. Nebunu':
-Hai, Grivei, ca l-am pacalit !

-Domnule doctor, sotia mea ma considera nebun.
-De ce ?
-Findca eu dupa ce beau cafeaua, mananc ceasca.
-Cum, mananci ceasca cu totul ?
-Nu, ramane numai toarta.
-Chiar esti nebun, apai toarta e cea mai gustoasa !

Cica vine un inspector, in control la o casa de nebuni. Il intreaba pe director ce mod de distractie au nebunii de aici.
-Aici avem multe mijloace, dar cel mai important este videoul. De abia l-am introdus si functioneaza de minune.
Curios, inspectorul vrea sa vada videoul si ii spune directorului sa i-l arate. Cand colo, in loc de video, vede o caramida bagata in perete.
-Bai, ce-i asta ?
-E tipul nostru de video. Noi le punem caramida la nebuni si ei se uita vreo 3 ore in continuu la ea. Asa-i ma, Nila ? intreaba directorul pe un nebun de acolo.
-Da, domnu' director, da va rog sa ne schimbati azi caramida, ca pe asta am vazut-o de 7 ori...
Asta insemna ca Nila nu mai era nebun ?
Va urma
La nebuni 5

Un nebun intr-un sanatoriu izgonea niste muste imaginare. Doctorul il vede si-l intreaba:
- Ce faci mah ? De ce dai din maini asa disperat ?
- Dau mustele astea la o parte !
- Si ce le dai spre mine, mah ?!

Un om avea drum in fiecare zi pe langa un ospiciu. Trecand intr-o zi pe acolo il striga un nebun, cerandu-i o tigara. Intra in vorba, discuta tot felul de lucruri. In urmatoarele zile la fel. La un moment dat, mirat, omul nostru il intreaba pe nebun:
- Mai, eu stau de vorba cu tine de cateva zile si vad ca nu esti nebun deloc. Cum ai ajuns aici ?
- Am vrut sa trec granita si m-au prins.
- Pai pentru asta te baga la parnaie, nu la nebuni !?
- Numai ca eu am vrut sa trec in Rusia !

-Copii, v-am explicat ca Pamantul este rotund. Ce se intampla daca sapi o groapa in mijlocul pietei, si sapi, si sapi ... Unde ajungi ?
-La spitalul de nebuni, Domnule !

-Acum cativa ani,doctorul mi-a zis ca daca nu ma las de bautura, o sa innebunesc !
-Si de ce nu te-ai lasat ?
Un rege voia să-şi angajeze bodyguard. La probă rămân doar trei participanţi, un japonez, un chinez şi un evreu. Proba consta în omorârea unei albine cu sabia.
Japonezul scoate sabia, deschide cutiuţa şi dă drumul la albină, dă o dată cu sabia şi albina cade în două bucăţi.
Chinezul scoate sabia, deschide cutiuţa şi dă drumul la albină, dă de două ori cu sabia şi albina cade în trei bucăţi.
Evreul scoate şi el sabia, deschide cutiuţa şi dă drumul la albină, dă de trei-patru ori cu sabia şi albina îşi continuă zborul.
Regele îl întreabă curios pe evreu:
– Cum de nu a murit albina ? Eu ştiam că tu eşti cel mai bun…
Evreul îi răspunde:
– Maiestate, de la circumcizie nu se moare !
Bancuri despre bogatasi
Un tip elegant iese dintr-un magazin select împingând un coş plin cu şampanie, caviar, mezeluri fine etc. Când să le bage în portbagajul BMW-ului, observă un individ slab, prăpădit, care umbla de colo-colo rupând ierburi de la marginea drumului.
-Dar ce faci, domnule, acolo ?
-Adun iarba ca să mănânc. Trebuie să duc şi la copii, că nu mai avem nimic.
-Cum aşa ? Păi atunci, uite cartea mea de vizită şi vino să mâncaţi la mine acasă !
-E frumos din partea dumneavoastră, domnule, dar am opt copii, plus nevastă...
-Şi mai bine ! Veniţi cu toată familia !
-Sunteţi foarte generos ! Numai că, din copii, unii sunt deja căsătoriţi, au şi ei copii...
-N-are-a face, să vină toţi ! La mine acasă iarba e uite-aşa de înaltă, dacă sunteţi mulţi, în trei ore terminaţi !

O doamnă, foarte, foarte fiţoasă, care locuia într-un cartier de lux, merge cu un Porsche Cayenne la medicul său. Intră în biroul medicului şi strigă:
– Doctore, e groaznic, am fost înţepată de o viespe.
– Haideţi doamnă, calm, spune medicul, probabil nu e mare lucru…
– Dar doctore, tu nu-ţi dai seama, este extrem de … cum să spun … este ingrozitor de jenant, ştii…
– Dacă mi-aţi spune întâi unde aţi fost muşcată…?
– Aaaa, asta nu ! În niciun caz !
– Dar sunt doctor, puteţi să-mi spuneţi !
– Nu, pentru că trataţi toate prietenele mele şi dacă ar afla viaţa mea socială ar fi distrusă…
– Dar eu respect secretul profesional, nu voi spune nimănui, ziceţi !
Atunci doamna se apropie de doctor, se asigură că nu mai e nimeni în camera şi-i şopteşte:
– Într-un magazin cu reduceri, de la periferie…
Va urma