Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
Cateva bancuri
Când el a sunat-o și a cerut-o de soție, ea a căzut de pe scaun, după care a sărit pe pat câteva minute, apoi a alergat 15 minute prin casă țipând de bucurie, după care a sunat și pe un ton rece i-a spus: ”Am să mă mai gândesc”.

Profesoara:
- Copii, care este verbul vostru preferat ?
- A dormi.
- A mânca.
- A plimba.
Bulă:
- Pentru a nu fi dat afară din clasă, eu voi formula astfel: ”îmbunătățirea situației demografice”.

In stradă, de un bărbat tânăr se apropie o femeie frumoasă:
-Scuzaţi-mă, întâmplator nu sunteţi tatăl unuia dintre copiii mei ?
Tipul, cu groază:
-Eu ?!
-Liniştiţi-vă, sunt învăţătoare.

-Ioană, tu mă inșeli !
-Nu-i adevărat.
-Și mai e și italian ...
-Uite, asta chiar nu-i adevărat !

Judecătorul către inculpat:
- De ce nu v-ați luat un avocat ?
- Toți avocații au refuzat să mă apere când și-au dat seama că eu, într-adevăr nu am furat cele 5 milioane.

După o beție, un tip îl sună pe prietenul său:
- M-am trezit dimineață, dormind pe covor.
- Ei și ce e așa ieșit din comun ?
- Păi ….. covorul atârnă pe perete.

Bula sună la 112.
-Alo, salvarea ?!
-Da, ce sa întâmplat ?
-Soţia mea are halucinaţii !
-Cum aţi realizat asta ?
-Sunt fantome în casă şi ea nu le vede!

… am avut ghionion cu ambele soţii ... prima m-a parasit ... a doua nu..

Bulă, după prima zi de şcoală:
- Mamă, directorul şcolii a întrebat dacă sunt unicul copil la părinţi.
- Eşti. Şi ce-i cu asta ?
- Aşa i-am zis şi eu şi el mi-a răspuns: "slavă domnului!"

Soțul se întoarce mai devreme acasă. Amantul fuge la balcon, vrea să sară. Atârnă agățat de balustradă o oră, două, trei, deja nu mai poate, dar de sărit totuși îi e frică să sară, neștiind la ce etaj e, plus că e întuneric beznă și nu vede nimic jos. Se face dimineața, în curtea blocului apare măturătorul:
- Ei, tu, ce faci acolo ?
- Cum ce fac, stau atârnat.
- Aaaaa ….. bine, stai mai departe, dar ridică te rog picioarele un pic mai sus, să pot mătura și aici.
AVOCATUL: Această astenie gravă vă afectează memoria ?
MARTORUL: Da.
AVOCATUL: În ce fel vă afectează memoria ?
MARTORUL: Uit.
AVOCATUL: Uitați ? Ne puteți da un exemplu de ceva pe care l-ați uitat ?

AVOCATUL: Doctore, e adevărat că dacă o persoană moare în somn, el nu-și va da seama de treaba asta până a doua zi dimineața ?
MARTORUL: E adevărat că dumneata chiar ai trecut examenul de barou ?

.AVOCATUL: Fiul cel tânăr, cel de douăzeci de ani, ce vârstă are ?
MARTORUL: Are 20, cam ca și IQ-ul d-voastră.
La nebuni.
Un jurnalist intreaba directorul unei case de nebuni, care este testul ce se efectueaza pentru a externa un bolnav.
- Umplem cada cu apa, punem alaturi o lingura si o cana. Si ii propunem bolnavului sa goleasca cada de apa. Jurnalistul, zambind, spune:
- Orice om normal ar lua cana...
- Nu, spune directorul, un om normal ar scoate dopul de la cada. Doriti pat langa geam sau langa usa ?

Un pacient la doctor:
- Domn doctor, de la un timp am inceput sa uit.
Doctorul:
- Ti se intampla de mult timp chestia asta ?
Pacientul:
- Care chestie ?

La spitalul de nebuni, doctorul facea revizia...Intra in primul salon il vede pe unu ca desena pe peretii.
- Lasa-l, hai la urmatorul ca asta nu e vindecat...
La urmatorul salon tot asa il vede pe unu care juca fotbal.
- Lasa-l si pe asta. Hai sa mai intram la inca un salon si gata....Intra in alt salon il vede pe un baiat cuminte care statea si se uitat la Tv. Doctorul zise:
- Externati-l, ca s-a vindecat...
Odata ce a iesit din spital asta incepe sa gesticuleza ca si cum ar fi condus o masina..
Doctoru zise:
- Credeam ca te-ai vindecat ma.
- Da, domn doctor, da` in salon nu aveam unde sa intorc tirul.
Va urma
La nebuni 1
Doi nebuni evadeaza din ospiciu. Dupa ce au sarit toate gardurile zice unul:
-Acuma hai sa ne intoarcem repede inapoi. Repetitia generala ne-a iesit foarte bine !...

Un tip se duce în vizită la un prieten care era director la un spital de nebuni.. La poartă, un nebun cu o roabă:
- Domnule, a sosit taxiul.
Tipul se urcă în roabă, ajunge la usa directorului, după care nebunul îi cere 20.000 lei. Plateste tipul, apoi intră la director si-i spune:
-Un nebun a venit cu roaba si m-a luat de la poartă si i-am plătit 20.000 lei pentru taxiu.
Directorul:
- Iar au sărit studentii gardul...

Niste nebuni erau transportati cu avionul la un alt spital. Doctorul statea in cabina pilotului. La un moment dat vine sa verifice ce faceau nebunii. Astia jucau fotbal. Ca sa vada daca sunt toti ii numara si vede ca lipseste unul.
-Ba nebunilor, unde-i Gigi Nebunu'?
-Pe aripa avionului. Executa cornerul !
Va continua
La nebuni 2
La un spital nebuni, intr-un salon, nebunii sareau pe pat. La un moment dat, intra in salon directorul cu o comisie.
Directorul:
- De ce sariti pe pat ?
Nebunii:
- Pt. ca suntem taitei !
Directorul:
- Bine, bine dar cu aia 2 de pe candelabru ce ii ?
Nebunii:
- Pai, aia 2 s-au lipit de capac !

Un nebun merge prin spital tragand dupa el un pantof. La un moment dat se intalneste cu un medic care-l intreba:
-Ce faci ma ? Tragi un caine dupa tine ?
-Cum un caine ?! Dumneata nu vezi ca-i un simplu pantof ?
-Bun, dar in cazul asta de ce nu te incalti cu el ?
-Cum sa ma incalt ? Vrei sa ma muste ?!

Doi nebuni merg prin padure, bucurandu-se de racoarea pe care le-o ofera aceasta. La un moment dat, unul vede o pusca. O ridica si, mirat, il intreaba pe celalalt:
- Mai, ce-o fi asta ? si se uita pe tevi. Al doilea se apuca si mangaie arma intrebandu-se ce-o fi si ii spune primului:
- Uite, am gasit aici ceva si se misca.
Apasa pe tragaci si cel care se uita pe tevi cade desfigurat, la care al doilea il intraba:
- No', amu', de ce faci fata asta, ca si eu m-am speriat...
Va continua