Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
=D> :happy: (icon-ul "happy" imi place la extrem) :dance3:

Am auzit si o alta varianta privind diferenta intre un taur si un bou:
Taurul ”face” tot ce prinde; boul se insoara...

Cugetari:
Oamenii, ca si natiunile, vor actiona rational numai dupa ce toate celelalte posibilitati au fost epuizate.

Cred ca barbatii care au cercel in ureche sunt mai bine pregatiti pentru casatorie. Au suferit si au cumparat bijuterii.

Verighetele: cele mai mici catuse din lume.

Intuitia este o calitate a femeii, care o ajuta sa-si contrazica barbatul inainte ca acesta sa apuce sa deschida gura.

Femeile sunt pasionate de matematica. Isi impart varsta la 2, dubleaza pretul hainelor si adauga intotdeauna 5 ani la varsta prietenei cele mai bune.

Stresul inseamna sa te trezesti urlind, apoi iti dai seama ca nu dormeai.

Cine zambeste atunci cand lucrurile merg prost s-a gandit deja pe cine sa dea vina.

Sotul ,vine dimineata acasa,beat turta.Suna la usa ,dar nu-i raspunde nimeni.Incepe sa tipe:
-Am cele mai frumoase flori pentru cea mai frumoasa fata!!!
Deschide sotia si intreaba:
-Dar unde sunt florile?
-Dar fata frumoasa unde-i?!?!

Doi prieteni:
-De ce sa-mi cumpar masina daca toti prietenii mei au si ma pot servi!
-Asta-i spuneam si eu ieri sotiei tale cand m-a intrebat de ce nu ma insor

Un barbat foarte bogat are trei iubite si se decide ca e timpul sa se insoare,dar nu stie pe care sa o aleaga.Le da fiecareia cate 5000 euro si sa vada cum folosesc acestea banii.
PRIMA,se duce la mall,coafor,manichiura si spa.Se duce si-i spune:uite iubitule m-am facut frumoasa pentru tine pentru ca "te iubesc"
A DOUA,se duce si cumpara televizor cu plasma,telefon,consola video si alte gadget-uri,si-i spune:uite iubitule am cumparat toate astea pentru tine ca "te iubesc mult"
A TREIA, se duce si investeste in actiuni,dubleaza suma,ii returneaza cei 5000 euro si restul ii investeste din nou.Merge si-i spune:uite iubitule,am investit in viitorul nostru pentru ca "te iubesc"
Acum sta barbatul si se gandeste oare care a folosit cel mai corect banii si pe care sa o aleaga.......si ....o alege pe cea cu sanii mai mari
Nimeni nu considera ca banii pe care-i castiga sunt prea multi.

Nimeni nu a dat faliment platind prea multe impozite deoarece a castigat prea multi bani.

Ai nevoie de o multime de imprumuturi pentru a trai in limitele veniturilor tale.

Exista trei feluri de oameni: cei care pot sa numere si cei care nu pot.

Ceea ce dau paragrafele scrise cu litere mari este anulat de paragrafele scrise cu litere mici.

Nimic din ceea ce este scris cu litere mici nu este favorabil.

Orice sistem juridic in care necunoasterea legilor nu constituie o scuza, dar in care numarul legilor este prea mare pentru ca o persoana sa le stie si sa le tina minte, este prin definitie nedrept.

In orice conditii, indiferent ce faci, exista o ordonanta in temeiul careia poti fi acuzat.

Cel mai important nu este sa stii! Mai important este sa ai telefonul celui care stie.
Magda Staicu, Consultant fiscal
Un om intra într-o banca si spune: “As vrea sa încep o mica afacere. Cum procedez?”. “Simplu”, spune directorul bancii. “Cumperi una mare si astepti”.:P

Intre 2 maturatori de strada: - Imi pareti cunoscut! - Si eu cred ca ne cunoastem! Dvs in ce banca ati lucrat? :dance3:

Anuntz de ultima ora! S-a confirmat iar existenta gripei aviare!! Daca nu va vaccinati cocoselul, fierbeti macar ouale! Atentie la pasarici!! Ardeti tot ce prindeti! :thumbup: :thumbup:

Ursul, lupul si măgarul la cârcima din pădure: - O sticlă de votca! ceru ursul. - O sticlă?! se mirară ceilalti doi. -Da, măi băieti! Am o treabă cu o ursoaică si vreau să fiu tare! - O sticlă de votcă! ceru si lupul. - O sticlă?! se mirară ceilalti doi. - Da, măi băieti! Am o treabă cu o lupoaică si vreau si eu să fiu tare! - O cinzeacă de votcă! ceru si măgarul. - Numai o cincizeacă?! se mirară ceilalti doi. - Măi baieti, eu sculă am, beau doar ca să-mi sclipeasca ochii... :giggle:
Vitoria Lipan este un Hitler in varianta feminina.
In cunoscuta balada "Miorita", sunt descrise cateva intamplari in care sunt implicate doi criminali, o oaie turnatoare, si un cioban ce socheaza prin prostia lui.
Toma Alimos era viteaz pt. ca cu o mana conducea calul, cu o mana isi tinea matele si cu o mana se batea cu Manea.
Inima este impartita in doua atricule si doua testicule.
Capitala SUA este Casa Alba.
Fabula descrie povestea unui catel amarat si prost care se deda la peregrinari gratuite in spatele boului.
Lapusneanu s-a tinut de cuvant cand a zis "De ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu!" Dovada ca azi cel mai intilnit nume este Popescu.
Zoe si Tipatescu se iubeau pe la spate.
Ion Creanga s-a nascut intre anii 1887-1889.
Imparatul avea o gradina si in fund un mar. J
Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.
Cristofel Columb a plecat in America unde s-a insurat cu o bastinoasa.
Moromete plecase in excursie sa vanda cerealele.
Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.
Calistrat a facut pipi pe el cum se mai spune in popor, cand a observat ca Vitoria e atat de desteapta.
Eminescu este trist pentru ca nu a reusit sa faca nimic in viata lui.
In padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa.
In nuvela "La vul ri" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.
Pentru ca suntem oameni, nu poti sa ceri cainelui din scara blocului sa sufere pentru deceptiile tale.
Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerata a treia. In "Scrisoarea a treia" se desfasoara batalia de la Ro vinari.
Poemul "Miorita" circula pe baza orala, adica nu a fost scrisa, din motive tehnice.
Poetul isi asteapta iubita ca impreuna sa cutremure o barca.
Animalele salbatice traiesc in padurea zoologica.
Datorita faptului ca Lapusneanu chinuia pe boieri taindu-le nasul, urechile, inile, etc, el le-a devenit antipatic acestora.
Pescarul din Lostrita s-a inecat fiindca nu a putut sintetiza oxigenul din apa.
"Ilie Cutiu era botezat buza de iepure deoarece un iepure violent i-a luat buza si a mestecat-o."
In multe poezii Octavian Goga a scos in evidenta natura si treieratul pe caldura.
La batranete imparatul naste un fecior.
Latina clasica este o limba moarta, care nu se poate vorbi decat in scris. Dupa caderea Imperiului roman, o parte din latina clasica defuncta a devenit bulgara. Limba romana are la baza latina bulgara, amestecata cu elemente de daca si o groaza de cuvinte slabe. In secolul al XV-lea, limba vorbita de popor era considerata vulgara si n-o vorbea nimeni.
- Vitoria este de 3 ori femeie pentru ca umbla cu capul pe sus.
- Vitoria , pe langa calitatea de mama avea si pe cea de tata, calitate care este mult mai dificil de indeplinit.
Podul de la Drobeta Turnu-Severin , a fost construit de Apollodor din Damasc, al carui picior se mai vede si astazi. J
Citind, se mai dezvolta si omul la creier si acumuleaza materie prima.
Rascoala de la Bobalna a inceput pe un deal si s-a terminat in 1438.
La sesizarea lui Hamlet, un control inopinat a constatat ca e ceva putred in Danemarca.
In poezia lui Toparceanu gazele, gandacii si insectele, cum e cotofana, stau de vorba: "Ce ne facem fetelor?".
Cand a intors capul Agripina a vazut cai cu cap de turc.
Calistrat Bogza a fost strangulat de caine.
- Gheorghita este foarte tacut, dar explicit.
Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avand in zona o prezenta statornica.
Lebada moare de cate ori canta.

si un banc ;
Tupeu este atunci cand un barbat se intoarce acasa la 4 dimineata mirosind a parfum de femeie, cu urme de ruj pe camasa, intra in casa si vazand-o pe nevasta-sa cu o matura in mana ii zice:
- Nu te enerva, ca tu urmezi!