Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data sfarsit CIM determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data sfarsit CIM determinata

Am un contract perioada determinata din 12.04.2013-12.06.2013 in revisal data de inceput 12.04.2013
data sfarsit 12.06. 2013
la data incetare ce data se trece?
12.06.2013 este considerata zi lucratoare?
Dupa inchiderea acestui contract pe perioada determinata se poate incheia un alt contract pe perioada nedeterminata cum se procedeaza in revisal sa aibe continuitate?
Se face act aditional la contractul actual si se modifica duratei contractului: din perioada determinata in perioada nedeterminata.
Data incetarii CIM pe durata determinata este data expirarii CIM, adica 12.06.2013. Data de 12.06.2013 este o zi in care se poate lucra.
Conf art 56 alin 1 lit i CM contractul individual de muncă existent încetează de drept la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată.

Se modifica CIM din durata determ in nedeterminata printr-un act aditional la CIM. In revisal se intra la sectiunea "contracte-modificare" si se modifica durata CIM din determinata in nedeterminata.
Florin Cioca, Consilier juridic
Pentru a lucra in data de 12.06.2013 data incetarii trebuie sa fie 13.06.2013? (in programul revisal?)
Va multumesc!
Avand in vedere modul defectuos de intocmire a programului Revisal, data incetarii va trebui sa fie 13.06.2013, pentru ca in Raportul per salariat la Interval vechime sa aveti 12.04.2013 - 12.06.2013.

In realitate lucrurile nu stau chiar asa, in cazul dvs data incetarii CIM este data expirarii CIM, zi in care salariatul poate presta activitate si care va fi considerata stagiu de cotizare, intrucat se vor achita contributiile sociale aferente zilei respective.
lulusca

Data incetarii c.i.m. = 12.06.2013 si nu 13.06.2013
Vechimea in munca nu se probeaza cu REVISAl-ul , ci cu adeverinta de vechime.