avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Drepturile și obligațiile cetãțenilor ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Drepturile și obligațiile cetãțenilor non-UE acordã 5 ani de rezidenta (Rights & Obligations of Non-EU Citizen Granted 5 Year Residency)

I will use a translation program to convert my question to Limba Romana and place it after the questions I raise in English here:

I am a US Citizen married to a Romanian National. We own an apartment together in Romania and live in it. I have been granted my "extended stay residency" in Romania for 5 years and received my identity card two days ago.

I did not receive any paperwork or documents advising me of my rights and duties or obligations ( for example, right to work, reporting any earnings, health insurance, etc.) and wish to be referred to a document that will provide me with this needed important information.

Any help or suggestions will be greatly appreciated.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Voi folosi un program de traducere pentru a converti întrebarea mea pentru Limba Romana și puneți-l după ce întrebările am ridica în limba engleză aici:

Sunt un cetatean american căsătorit cu un cetățean român. Detinem un apartament împreună în România și să trăiască în ea. Am fost acordat mea "rezidența sejur prelungit" în România de 5 ani și a primit cartea de identitate acum două zile.

Nu am primit vreun document sau documente ma sfatuit de drepturile mele și îndatoririle sau obligațiile și dorința de a face referire la un document care mă va oferi aceste informații importante necesare. ( de exemplu, dreptul la muncă, raportarea oricăror câștiguri, asigurari de sanatate, etc. )

Orice ajutor sau sugestii va fi apreciat foarte mult.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Iunie 2013
DDDAMORE, utilizator

Alte discuții în legătură

Incepand o companie cetatean strain aboelsebah aboelsebah Buna, Sunt student în România, am vrut să înceapă o afacere on-line, precum și în scopul de a face clienții încredere în mine trebuie să dovedesc ... (vezi toată discuția)
Prelungire viza de sedere DDDAMORE DDDAMORE I am writing this question in English and offering a Google Translated version of the same question immediately following: [i]I-am scris această întrebare ... (vezi toată discuția)
Feriti-va de oferte...glumete! ContSters84518 ContSters84518 Pe contul din avocat.net am primit urmatorul mesaj: Greeting Dear, I know you will be surprise to receive my mail since we have neither seen nor met before ... (vezi toată discuția)