Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inspectie tehnica auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inspectie tehnica auto

Am cumparat o masina cu ITP pana in 2015, facut la RAR, dar la verificare in service, nu corespunde tehnic la sistemul de directie, franare etc. In situatia asta ma vad nevoit sa nu pot inmatricula masina si sa nu ma pot folosi de ea , cu toate ca am mizat pe avizele RAR facute recent. Pot actiona in instanta statia de ITP a RAR-ului care a acordat ITP-ul pana in 2015?
Multumesc
Nu cred ca inspectia tehnica este o acordare de garantie pentru viitor, ci este mai degraba o constatare la momentul prezent.
Cum dovediti ca intre timp vanzatorul nu a facut drifting si curse offroad cu auto?
Nu aveti temei legal pentru eventuala actionare in justitie a ITP
Era necesar ca anterior achizitionare auto sa executati o verificare in service autorizat care sa constate eventualele nereguli
Sunt de notorietate pregatirile pentru ITP menite sa permita trecerea inspectiei tehnice,care pot interesa inlocuire provizorie de componente/subansamble,bare,faruri,pneuri,truse,etc care imediat dupa verificare sunt inlocuite
Masina a circulat cu nr. rosii, provizorii, iar ITP si omologarea RAR s-a facut in ultimile 2 saptamani de validitatea numerelor, respectiv pe 14 .03.2013 si numerele au expirat pe 28.03.2013. De atunci si pana acum masina nu s-a miscat fiind neinmatriculata, iar rugina, bucsi uzate, bielete, discuri frana, etc, nu se puteau uza in 2 sapt.
V-am spus, trebuie sa va pregatiti de ce este mai rau.
Eu in locul RAR, in justitie, as spune asa :
Cum dovediti ca masina nu a fost dusa pe camp si s-a facut drifting cu ea ?
Sau (cum a spus si Ynocentta), cum dovediti ca vanzatorul nu a reinlocuit piesele bune cu cele stricate ?

Si inca o intrebare: Cand ati cumparat-o nu ati vazut ca era ruginita? Sau ati cumparat-o ruginita sperand ca daca dati RARul in judecata va lipiti de niste despagubiri/

Cam asa se pune problema!
Nu ca eu nu as fi de acord cu dvoastra, ca banuiesc ce s-a intamplat acolo si dvoastra de buna credinta ati mers pe incredere ca ... doar s-a facut inspectia la RAR !

P.S.
Si sincer, nu RARul trebuie dat in judecata, ci Vanzatorul pentru vicii ale bunului !
Aveati 2 luni la dispozitie sa invocati treaba asta.
trandafir2, moderator
Nu va hazardati sa va implicati intr-o solutionare in justitie a problemelor aferente auto,prin implicarea RAR/subunitati autorizate ,pentru ca va veti confrunta cu surprize la care nici nu va ganditi
Chiar si daca realizati expertiza tehnica auto ,normele interne ale autoritatii mentionate de dvs are articole care o degreveaza si o exonereaza de raspundere
Nu aveti cunostiinta despre auto ,la care RAR initial a executat raport de verificare,a aplicat timbrul,si la un interval de 10-12 ani de la introducerea in tara,dupa ce au fost efectuate 4-5 ITP,tot RAR a blocat numarul de identificare auto in baza proprii de date - fara a instiinta proprietarul auto ?
Autoritatea mentionata de dvs a blocat numarul de identificare auto invocand suspiciunea neprobata in conditiile legii ale unui reprezentant de filiala, fara a exista elemente si indicii despre savarsirea de fapte sub incidenta penala,fara ca auto sa se afle pe lista nationala/
internationala de auto furate
Daca doriti recuperare prejudiciu,eventual analizati oportunitatea actionarii in instanta a vanzatorului,,dar si in acest caz va veti confrunta cu obligatia efectuarii de expertiza tehnica,care va asigura concluzii,nu va acorda certitudini favorabile
ynocentta, utilizator