Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repartizarea programului de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repartizarea programului de lucru

va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
cum as putea sa trec in CIM repartizarea programului de lucru de 11,5 (11h30min)/ zi, doua zile consecutive, patru zile/saptamana astfel incat sa respect prevederile legale si sa nu deranjeze inspectorii ITM ?
1. 10 ore/zi, 4 zile pe saptamana (respectandu-se astfel 40h/saptamana si restul oreleor reprezentand ore suplimentare)
3. 11.5h/zi, 2 zile conescutive.
4. alte variante (daca ma puteti ajuta in acest sens).

Va multumesc!
Trebuie mai intai sa treceti : durata timpului de munca - 8 ore/zi, 40 ore/sapt., inegal.
Repartizarea timpului de munca facandu-se ....

Nu inteleg de unde ati scos un astfel de program de munca 11 ore si 30 de minute. Cum veti ponta cele 30 de minute ?

De fapt ce program se doreste a se stabili?
.... repartizarea programului de lucru de 11,5 (11h30min)/ zi, doua zile consecutive, patru zile/saptamana ....
programul de lucru dorit este: 11,5 (11h30min)/ zi, doua zile consecutive, patru zile/saptamana deoarece:
pentru un program de 12 ore/zi (asa cum ar fi fost ideal pt noi), respectarea repausului zilnic si saptamanal nu este posibila decat daca personalul nu realizeaza timpul normal de munca. Asadar, daca L53/2003 impune dupa 12 ore de munca, un repaus zilnic obligatoriu de 24 ore, atunci noi facem un program de 11.5h/zi.
Pontam 11.5/zi, iar la plata prin rotunjim in plus. Alta solutie nu am gasit pentru a rezolva situatia.

Tot nu inteleg , cum doua zile consecutive, patru zile/saptamana ?

doua zile consecutive = 23 ore lucrate

patru zile/saptamana = 46 ore lucrate
L,M - zile lucrate, Mi., J - zile libere, V, S -zile lucrate, D,L- zile libere
11,5 h/zi x 4 zile/ sapt