Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Punere in executare (vechiul C.Pr. Civ.)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Punere in executare (vechiul C.Pr. Civ.)

Puteti a-mi spuneti, va rog, pentru punerea in executare a unei hot. judecatoresti, cum trebuie sa timbrez cererea ?
Taxa timbru de 10 lei si timbru judiciar de 0,30 lei.
Pentru detalii a se vedea prevederile Legii nr. 146/1997 (art.3).
Va recomand sa apelati la un birou de executor judecatoresc !
Daca doriti punerea in executare a unei hotarari judecatoresti la acest moment, atunci procedura de executare (inclusiv timbrarea, formularea cererii) se supune - din punct de vedere procedural - Noului cod de procedura civila (chiar daca hotararea o aveti pronuntata pe vechiul cod).

Va trebui sa va adresati unui executor judecatoresc.