Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe vanzare-cumparare masina
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe vanzare-cumparare masina

Buna!
As vrea sa cumpar o masina romaneasca din 2004,euro3.E in stare buna,ruleaza,cu taxele platite la zi.
V-as ruga sa imi spuneti ce taxe trebuie sa platesc eu si cat ma costa aproximativ.Trebuie sa platesc si timbru verde?Multumesc pentru raspuns
aproximativ 250 lei cheltuielile cu formalitatile de inmatriculare.
plus asigurare pe 6 luni, pe numele tau. asta variaza enorm in functie de varsta ta.
plus timbrul de mediu, asta il calculezi pe site la anaf, nu ai zis ce motor ai, dar oricum o sa fie binisor peste 1000 euro timbrul.
Eduard Ciprian Slai,
Am 54 de ani.Daca a fost platita taxa de mediu,mai platesc timbrul?Masina e un Cielo din 2004 Multumesc
Este inmatriculata in Romania si ruleaza in tara
carmen01011958, moderator
daca a fost platita si nerecuperata, nu mai aveti nimic de platit.
dar in 2004 nu exista o astfel de taxa, a fost introdusa in 2007. deci la momentul acela nu s-a platit taxa.
la un cielo, e ceva in jur de 700 euro, daca tin minte.
eu am calculat dupa ANAF 2000euro.e posibil asa ceva?masina sa coste 1000e si taxa de timbru 2000e?
contractul de comodat ar fi o solutie in care pot avea incredere?
multumesc pentru ajutor si rabdare
da, e posibil.
ca solutii, se practica contractul de comodat, trecerea in talon la rubrica utilizator, procura sau intelegerea cu proprietarul sa nu scrie in talon la rubrica instrainat catre.
in toate cazurile aveti nevoie de ajutorul lui in caz ca va retine politia/rar talonul, sau intr-o eventuala relatie cu asiguratorii.
daca el e de acord, asta e.
poate pe viitor se va scoate taxa si veti putea continua demersurile de inmatriculare, sau puteti da statul in judecata pentru inmatricularea fara taxa.

oricum, pentru siguranta lui, puteti sa va treceti masina la impozit pe dumneavoastra.