Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Neclaritati acte pentru autorizatia de functionare ca ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Neclaritati acte pentru autorizatia de functionare ca mediator

Inteleg ca procedura de autorizare ca mediator este urmatoarea:te autorizezi la Consiliul de Mediere si apoi te duci la Finante.Referitor la actele necesare a fii trimise Consiliului de Mediere nu inteleg urmatoarele aspecte,daca ma poate ajuta cineva:
-punctul 8:"Dovada vechimii în muncă"-copia de pe cartea de munca,semnata conform cu originalul este utila sau trebuie adeverinta de munca de la fiecare angajator?Eu am avut mai multi angajatori.
-punctul 10:"Actele de înfiinţare a formei de exercitare a profesiei de mediator aleasă – în două exemplare originale."Ce act trebuie,mai exact?
-punctul 11:"Dovada spaţiului pentru sediul profesional, care poate fi: contract de imprumut de folosinţă (comodat), contract de închiriere sau subînchiriere, etc. – copie (certificată „conform cu originalul’’).Eu vreau sa trec ca sediu adresa de domiciliu,trimit copie contract vanzare/cumparare a apartamentului?

Multumesc!
florenta_22 a scris:

-punctul 8:"Dovada vechimii în muncă"-copia de pe cartea de munca,semnata conform cu originalul este utila sau trebuie adeverinta de munca de la fiecare angajator?Eu am avut mai multi angajatori.

Copie dupa cartea de munca din care sa reiasa ca aveti experienta minim 3 ani este suficienta. Daca din cartea de munca nu rezulta experienta minima ceruta de lege atasati in completare adeverinte eliberate de angajatori.

-punctul 10:"Actele de înfiinţare a formei de exercitare a profesiei de mediator aleasă – în două exemplare originale."Ce act trebuie,mai exact?

Act infiintare birou mediator - gasiti modelul pe siteul cmediere

-punctul 11:"Dovada spaţiului pentru sediul profesional, care poate fi: contract de imprumut de folosinţă (comodat), contract de închiriere sau subînchiriere, etc. – copie (certificată „conform cu originalul’’).Eu vreau sa trec ca sediu adresa de domiciliu,trimit copie contract vanzare/cumparare a apartamentului?

Incheiati un contract de comodat intre Dvs in calitate de comodant si biroul de mediator reprezentat tot de Dvs. in calitate de comodatar la care atasati actul de proprietate al imobilului. Acesta este dovada spatiului pentru sediul profesional.

Bojan I.M., Mediator
Contractul de comodat trebuie autentificat la notar?
Nu este necesară autentificarea contractului de comodat.