Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Onorariu practician in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Onorariu practician in insolventa

Un practician in insolventa a fost numit lichidator intr-un dosar pe Legea 31/1990, fiindu-i stabilit un onorariu de 1000 lei. Ulterior acelasi practician a solicitat deschiderea procedurii insolventei in forma simplificata pentru aceeasi societate, conform Legii 85/2006, fiindu-i stabilit un onorariu de 3000 lei. In conditiile in care societatea nu detine bunuri si onorariul este solicitat din fondul de lichidare, care din cele doua onorarii stabilite este solicitat a fi decontat?
Mentionez ca intreb acest lucru, avand in vedere modificarile aparute in statut incepand cu martie 2013.
SIMA LAURA a scris:
... care din cele doua onorarii stabilite este solicitat a fi decontat?

3000 lei

SIMA LAURA a scris:
Mentionez ca intreb acest lucru, avand in vedere modificarile aparute in statut incepand cu martie 2013.

Ce modificari ? Cu gradul de complexitate ?
Onorariul asta de 3000 lei este agreeat de instante ce vreme buna pentru procedurile simplificate.
Asteptam un raspuns de la un practician in insolventa sau mai multi, din alte zone ale tarii.