Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Perchezitie autovehicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Perchezitie autovehicul

buna care este cadru legal pentru a perchiziona un autovehicol oprit in trafic si cine o poate face multumesc
Din start trebuie facuta o distinctie intre institutia perchezitiilor cu caracter judiciar, care cad sub incidenta Codului de procedura penala si activitatile extrajudiciare supuse unor reglementari speciale, ca de exemplu, perchezitia vamala, antiterorista la patrunderea pe un aeroport, in vederea dezarmarii unui infractor periculos, ori perchezitia corporala obligatorie la primirea in arest a persoanelor retinute, arestatilor preventiv sau condamnatilor.,a autovehiculelor asupra carora exista informatii ca proprietarul/utilizatorul acestuia foloseste bunul ,cu scopul savarsirii de fapte aflate sub incidenta penala
oug195
Art.35. -
(2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege.
(3) În exercitarea atribuţiilor care îi revin, poliţistul rutier are dreptul să verifice vehiculul, precum şi identitatea conducătorului sau a pasagerilor aflaţi în interiorul acestuia atunci când există indicii despre săvârşirea unei fapte de natură contravenţională sau penală.