Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... proces cu pagubitul unui accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

proces cu pagubitul unui accident rutier

Buna ziua!
Am avut acu 1 luna un accident rutier in care eu am fost de vina.Mentionez ca eu conduceam masina firmei unde sunt angajat.
Conform procedurilor i-am dat RCA-ul pentru a-si repara masina datorita faptului ca eu am fost de vina,iar masina firmei s-a facut pe CASCO.
Acum cel a carui masina am accidentat-o mi-a spus ca ma va da in judecata( daca nu ii dau o suma de bani) pentru a cere daune deoarece el nu s-a putut folosi de masina1 luna de zile(masina inmatriculata pe persoana fizica dar care o foloseste in interes de lucru la firma lui).
Care sunt precedentele in astfel de cazuri, ce sanse sunt sa castige, cum poate proba pierderile pe care le sustine?
Cum credeti ca se va sfarsi?
Multumesc!
Activitatea firemi e in domeniul constructiilor, spunea ca merge cu acte cu masina respectiva,doar atat, in nici un caz taximetrie,rent a car,etc.
Mmasina este pe persoana fizica, nu pe firma inmatriculata, iar valoarea maxima a despagubirii nu cred ca depaseste valoarea reparatiilor deoarece masina nu a fost foarte tare avariata, era functionabila si dupa accident doar ca dureaza mai mult din cauza pieselor care ajung tarziu.
In concluzie, nu ar trebui sa ma astept la plata unor daune in caz ca ma ma actiona in judecata?
Poate sa va cheme in judecata pt.orice motiv vrea muschii lui.Asiguratorul se citeaza ca parte in proces,in mod obligatoriu.Va trebui sa aduca dovezi ca a solicitat daune pt. stationarea masinii si daca va dovedi paguba,Asiguratorul o va acoperi.Pe dv. v-a shicanat in speranta ca de frica,ati putea sa oferiti ceva (vreun prieten cu sugestia)B-)
nucu$, utilizator