Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare leasing

mi-a ramas sold la contu 167 si la 471 dupa achitarea ratelor si primirea facturi cu valoarea finala cu ce le inchid. multumesc
Nu inteleg de ce aveti contul 471 la leasing. Ati efectuat ceva cheltuieli in avans? Sau este asigurarea? Daca e dobanda la leasing, nu e bine, aceasta se inregistreaza doar extrabilantier in avans pe cont 8051.

Potrvit ordin 3055/2009:

Din grupa 47 \"Conturi de subvenţii, regularizare şi asimilate\" fac parte:
Contul 471 \"Cheltuieli înregistrate în avans\"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa cheltuielilor efectuate în avans care urmează a se suporta eşalonat pe cheltuieli, pe baza unui scadenţar, în perioadele/exerciţiile financiare viitoare.
Contul 471 \"Cheltuieli înregistrate în avans\" este un cont de activ.
În debitul contului 471 \"Cheltuieli înregistrate în avans\" se înregistrează:
- sumele reprezentând abonamentele, chiriile, certificatele de emisii de gaze cu efect de seră achiziţionate şi alte cheltuieli efectuate anticipat (401, 512, 531).
În creditul contului 471 \"Cheltuieli înregistrate în avans\" se înregistrează:
- sumele repartizate în perioadele/exerciţiile financiare următoare pe cheltuieli, conform scadenţarelor (605, 611 la 628, 652, 658, 666).
Soldul contului reflectă cheltuielile efectuate în avans.

Soldul cont 167 se trece pe venituri sau cheltuieli financiare, dar oricum lunar ar fi trebuit reevaluat acest leasing:

Ordin 3055/2009: 186 - La finele fiecărei luni, creanţele şi datoriile în valută se evaluează la cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză. Diferenţele de curs înregistrate se recunosc în contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferenţe de curs valutar, după caz.
Ioan Petru Butariu, Contabil