Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de boala (cancer)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de boala (cancer)

Am si eu o problema cu tatal meu. a fost diacnosticat cu cancer in gat limba si bolta palatina. conform calculelor de pe cartea de munca are o vechime de 12ani, 11 luni si 20 de zile. Are varsta de 58 ani si 8 luni, iar conform tabelului din legea 263/2011 perioada minima de cotizare intre 57-60ani este de 26 ani cu specificatia ca pentru pers cu neoplazm etc, perioada este jumatate, adica 13, ceea ce inseamna ca nu se incadreaza. Cum se poate rezolva aceasta situatie?
multumesc.
1. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Pensionarea pentru invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

Am fost am bagat dosarul la comisia DGASPC , a fost programat pt 19 august.
aceasta este pensie de handicap.
Dar pensie efectiva, sau pensie de boala?
Aceasta este indemnizatie de handicap.
Pentru pensie de invaliditate,urmati sfaturile d-lui Tudor Valeriu
ce sa cer de la medicul de familie?
am deja o scrisoare medicala de la medicul de familie, iar de la medicul specialist am deja un referat medical.
slytuta, utilizator
1. Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia de handicap.

2.- Medicul de familie stie ca sa va dea daca ii spuneti ca este vorba de pensionare de invaliditate.
- Va da o trimitere catre medicul specialist, acesta face propunerea pentru incadrarea intr-un gard de invaliditate si va trimite la medicul expert al asigurarilor sociale care face incadrarea in grad de invaliditate (I, II sau III).

3. - Gradul de handicap pe care il va aproba DGASPC este unha iar gardul de invaliditate pentru pensioe este altceva.
- Pentru gradul de handicap va primi indemnizatie de handicap iar pentru gradul de invaliditate va primi pensie de invaliditate.