Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... cabinet medical
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

cabinet medical

Buan ziua. Cine ma poate ve rog ...
Se infiinteaza un cabinte medical care la inceput cumpara lista de pacienti de la alt cabinet. Costa mult. Se fac inregistrari in registru incasari plati si nu stiu daca aceasta suma este deductibila integral sau e deductibila esalonat pe 2-3 ani amortizandu-se, considerandu-se amortizarea deductibila???
Apreciez ca nu este legala " cumpararea listei de pacienti". Optiunea de a-si alege medicul de familie este un drept personal al "pacientului".
si daca persoanele sunt de acord totusi nu am primit raspuns la intrebarea mea.
Intrebarea era daca e deductibil integral sau esalonat. Probabil se cumpara doar pacientii care sunt de acord.