avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 24 iunie zi libera, dar nu pentru toti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

24 iunie zi libera, dar nu pentru toti

Buna seara
Va rog sa-mi spuneti daca este in regula urmatoarea situatie:
M-am angajat la o firma privata pe 5mai 2013. Pe 24 iunie 2013 este liber dar seful meu mi-a zis ca ei si-au luat liber de rusaliile catolicilor pt ca firma lucreaza cu strainii si daca vreau liber m-a pus sa fac cerere de concediu fara plata, desi eu nu eram angaiat cand ei au luat acea zi libera. Eu mi-am facut o rezervare mizand pe aceasta zi libera si a trebuit sa fac cererea. E corect? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:09, 19 Iunie 2013
Nu este corect . Prin urmare, ziua de 24 iunie este pentru dvs zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza.

Art. 139 C.mun.
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
....
- prima si a doua zi de Rusalii;
....
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Art.260 C.mun.
1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
......
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Asadar, daca nu se respecta prevederile art.139 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.
Nu faceti cerere de CFP.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sarbatori legale in sistemul privat monica-irina monica-irina Buna ziua, Va rog frumos sa-mi ziceti daca sarbatorile legale sunt obligatorii de dat si de cei care lucreaza in privat. Ca si exemplu va pot da ziua de ... (vezi toată discuția)
Asociație locatari Aylyn32 Aylyn32 Femeia de serviciu și doamna administrator ( sunt plătiți de locatari ? Au liber pe 24 ianuarie?? (vezi toată discuția)
Liber de pastele catolic buubu buubu Buna seara, apartin cultului religios romano-catolic, iar pe 27 Martie 2016 este Pastele catolic. Actuala companie pentru care lucrez sustine ca daca eu voi ... (vezi toată discuția)