Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 24 iunie zi libera, dar nu pentru toti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

24 iunie zi libera, dar nu pentru toti

Buna seara
Va rog sa-mi spuneti daca este in regula urmatoarea situatie:
M-am angajat la o firma privata pe 5mai 2013. Pe 24 iunie 2013 este liber dar seful meu mi-a zis ca ei si-au luat liber de rusaliile catolicilor pt ca firma lucreaza cu strainii si daca vreau liber m-a pus sa fac cerere de concediu fara plata, desi eu nu eram angaiat cand ei au luat acea zi libera. Eu mi-am facut o rezervare mizand pe aceasta zi libera si a trebuit sa fac cererea. E corect? Multumesc.
Nu este corect . Prin urmare, ziua de 24 iunie este pentru dvs zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza.

Art. 139 C.mun.
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
....
- prima si a doua zi de Rusalii;
....
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Art.260 C.mun.
1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
......
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Asadar, daca nu se respecta prevederile art.139 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.
Nu faceti cerere de CFP.