avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociație locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociație locatari

Femeia de serviciu și doamna administrator ( sunt plătiți de locatari ? Au liber pe 24 ianuarie??
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:12, 24 Ianuarie 2018
dupa cum se decide intre comitet si salariati.
Civilizat ar fi sa fie liber ...
Nu exista comitet in această asociație a decis doamna administrator să își ia zi libera așa că a decis și pentru femeia serviciu e corect?
Codul Muncii
art.139
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
...
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane;
....

art.260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

Prin urmare, data de astazi este zi nelucratoare ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere date de stat vaalmy2 vaalmy2 Buna ziua , am o nelamurire , lucrez intr o firma privata , as dori sa stiu daca beneficiez de aceleasi zile libere date de catre stat , de exemplu ziua de 24 ... (vezi toată discuția)
Libere legale in privat Corina1982 Corina1982 De Rusalii am fost chemata la serviciu. Lucrez in privat la un magazin online de accesorii nunta si botez si mi-a zis ca este program normal de lucru. Vreau sa ... (vezi toată discuția)
24 iunie zi libera, dar nu pentru toti dodo2009 dodo2009 Buna seara Va rog sa-mi spuneti daca este in regula urmatoarea situatie: M-am angajat la o firma privata pe 5mai 2013. Pe 24 iunie 2013 este liber dar seful ... (vezi toată discuția)