Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociație locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociație locatari

Femeia de serviciu și doamna administrator ( sunt plătiți de locatari ? Au liber pe 24 ianuarie??
dupa cum se decide intre comitet si salariati.
Civilizat ar fi sa fie liber ...
Nu exista comitet in această asociație a decis doamna administrator să își ia zi libera așa că a decis și pentru femeia serviciu e corect?
Codul Muncii
art.139
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane;
....

art.260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

Prin urmare, data de astazi este zi nelucratoare ...