avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amenda Redusa cu 50% in 48 Ore
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amenda Redusa cu 50% in 48 Ore

Stiu ca in majoritatea cazurilor cand cineva este amendat se poate plati 50% din amenda in termen de 48 ore.

Dar am citit ceva ce spune ceva ciudat:

"In cazul aplicarii sanctiunii amenzii, contravenientul are posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii."


Aici nu inteleg ce insteamna "minimul amenzii".

Ca excemplu, sa luam amenda pt. nedeclararea vies 390 deoarece este destul de flexibila intre 1,000 - 5,000; exista o diferenta mare intre cele doua limite.

- Sa zicem ca cineva este amendat cu maximul admis de 5,000 ron.

In aces caz ce se poate achita in termen de 48 ore?

A.)

50% din 5,000, adica 2,500

B.)

50% din minimul amenzii , adica 50% din 1,000; deci 500 | Chiar daca amenda completa a fost 5,000?

Nu inteleg la ce se refera termenul de "minimum amenzii" in aceste cazuri. Este extrem de confuz.
Ultima modificare: Luni, 24 Iunie 2013
mik_zoltan, utilizator
Cel mai recent răspuns: petrica.yari , utilizator 23:30, 2 Noiembrie 2016
Chiar daca agentul constatator a aplicat o amenda de 5000 de lei, contravenientul poate achita in termen de 48 de ore 500 de lei, adica jumatate din minimul amenzii de 1000 de lei.
Aceasta posibilitate exista deoarece actul normativ prevede acest lucru, actul normativ in acest caz fiind Codul de procedura fiscala, care prevede:





"Art. 219^1 Contravenţii în cazul declaraţiilor recapitulative

(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:

a) nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor recapitulative reglementate la titlul VI din Codul fiscal;

b) depunerea de declaraţii recapitulative incorecte ori incomplete.

(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel:

a) cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. a);"




Eu sant cel in cauza . Amenda mia zis ca e de o mie lei in 48 de ore si a si consemnat pe pv dar de fapt era de 10 mii intreaga ca art care la invocat prevedea de la 2 mii la 20 mii . Am luato sambata si am achitato marti , stiind ca zilele nelucratoare se scad la ghiseu nu mia zis nimik marti cad am platito si m-am trezit cu somatie acasa sa mai achit inca 9 mii lei si nu stiu ce se poate face

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata a jumatate dintr-o amenda contraventionala in 48 ore irinelavram irinelavram Buna ziua! Sambata 16-11-2013 ora 5:00, am fost sanctionat cu amenda 300 lei pentru o contraventie care se poate sanctiona cu amenda de la 100 la 300 lei. ... (vezi toată discuția)
Amenda circulatie se poate plati jumatate in 48 de ore ? pisicoasa pisicoasa Am luat o amenda pentru ca am intors pe linia continua in cuantul de 540 lei si 6 puncte penalizare. Domnul agent de politie a uitat insa sa specifice ca pot ... (vezi toată discuția)
Posibilitatea achitării a jumătate din minimul contravenției mariusbunga mariusbunga Noua lege 203/2018 care modifica Ordonanța 2 privind contravențiile prevede posibilitatea achitării a jumătate din minimul amenzii! Întrebarea e: ... (vezi toată discuția)