Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deductibilitate TVA cheltuieli de cazare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deductibilitate TVA cheltuieli de cazare

Buna seara. Un salariat al societatii deconteaza chelt, de cazare, in baza unei facturi emise de o unitate hoteliera. TVA-ul aferent este deductibil?
Dar pentru o persoana terta, careia societataea ii achita cazarea la un hotel?
Buna seara,

Potrivit punctului 46, alineatul 4 din normele de aplicare ale art.146 din CF Facturile emise pe numele salariaţilor unei persoane impozabile aflaţi în deplasare în interesul serviciului, pentru transport sau cazarea în hoteluri ori alte unităţi similare, permit deducerea taxei pe valoarea adăugată de către persoana impozabilă dacă sunt însoţite de decontul de deplasare. Aceleaşi prevederi se aplică şi în cazul personalului pus la dispoziţie de o altă persoană impozabilă sau pentru administratorii unei societăţi comerciale.

Numai bine