Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Drepturi incalcate... deschidere colet de catre firma ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Drepturi incalcate... deschidere colet de catre firma de curierat

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii...

Am gasit coletul desfacut la o firma de curierat si acum ma targuiesc cu ei in vederea recuperarii banilor macar pe transport dar vreau sa stiu si ce drepturi mi au fost incalcate odata cu deschiderea/deteriorarea cutiei.

Multumesc
Trebuia sa refuzi ridicarea coletului si in actele insotitoare sa motivezi de ce. Mie nu mi-au permis sa imi desfac coletul si sa verific ce e inauntru pana nu am semnat de primire ca sa nu ii pot reclama ca au umblat in el.
Stiu, dar eu am apucat sa achit ainainte de a vedea cutia si s-a intocmit doar un Proces Verbal precum ca ambalajul a fost deteriorat.
Dupa saptamani de discutii cu ei, s-au oferit sa mi ofere despagubiri si surprinzator a doua zi dimineata mi-au trimis mesaj ca vina este a mea precum ca eu am adus cutia deteriorata de acasa.
Am depus plangere la OPC iar 2 saptamani mai tarziu am aflat k au fost sanctionati bani grei plus suspendarea activitatii pentru un timp.

Acum le solicit eu despagubiri, eventual daca nu ofera nimic o sa-i dau si in judecata, dar vreau sa stiu ce drepturi mi-au fost incalcate in momentul in care cutia mi-a fost deschisa, ori intentionat ori din cauza transportului sau a depozitarii.

Ei percep 5 lei pentru a vira banii dati de destinatar in contul persoanei care expediaza coletul. Nici aia 5 lei nu ii mai returneaza chiar daca coletul l-am retras inapoi, am platit si returul iar curieratul nu a mai fost nevoie sa mi vireze ceva in cont.