Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru / intabulare teren / drum acces
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru / intabulare teren / drum acces

In 2004 am cumparat un teren de 500 mp net, rezultat dintr-o lotizare-dezmembrare. In acelasi contract de vanzare-cumparare era inclusa si cota-parte din lotul-drum de acces.

Ulterior, cadastrul l-am facut eu, dar numai pentru lotul de 500 mp, iar la intabulare am prezentat la judecatorie contractul si cadastrul. Intabularea s-a facut tot pentru cei 500 mp. La momentul vanzarii mi s-a spus ca pentru lotul-drum de acces cadastrul si intabularea se vor face mai tarziu, dupa vanzarea celorlalte loturi.

Ulterior, am primit de la primarie, in vederea construirii, atat certificatul de urbanism, cat si autorizatia de construire - pe care nu am folosit-o. Loturile vecine sunt astazi deja construite.

Acum trebuie sa vand terenul, insa probabil voi primi extras de carte funciara numai pentru cei 500 mp. Daca atunci cand intentionam sa construiesc nu am avut probleme, in cazul vanzarii presupun ca voi avea - din cauza lipsei extrasului pentru drumul de acces. Am pierdut de mult contactul cu vanzatorul terenurilor. Se poate rezolva problema?

Se poate rezolva problema in masura in care luati dvs. initiativa intocmirii documentatiei cadastrale pentru drumul de acces! Nu va fi tocmai usor in masura in care spuneti ca ati pierdut contactul cu vanzatorul, deoarece va trebui sa prezentati actul de proprietate si pentru restul cotei din drumul de acces. Totusi, interesati-va, poate drumul a fost instrainat in totalitate de catre persoana de la care ati cumparat si dvs. si este mai usor sa luati legatura cu cei care au cumparat (teoteric si practic, va sunt vecini, nu?)!
Paula Tudor, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
Sau poate vecinii deja au intabulat intregul drum. Daca au construit deja, probabil ca au facut si vanzari, la care trebuia sa fie si drumul de acces inclus (nu se poate vinde nimic fara dovada accesului la drumul public). Faceti cerere la OCPI sa aflati daca drumul de acces este inscris in cartea funciara. Daca da, trimiteti actul dvs de proprietate in copie legalizata + taxa de 60 lei si se intabuleaza si cota dumneavoastra.
ContSters267464, utilizator