Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitionare produse alimentare de la persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitionare produse alimentare de la persoane fizice

Buna ziua,

Cum pot cumpara pe firma produse alimentare - de exemplu rosii - de la o persoana fizica ce nu detine certificat de producator? ( mai exact cumpar de undeva de la tara de la cineva care are o gradina imensa, dar nu functioneaza ca persoana juridica). Si daca le cumpar, le pot comercializa direct sau am nevoie de alte avize?

Nu cumpar decat produse vegetale si lactate, deci carnea si preparatele din carne nu intra in discutie.

Va multumesc anticipat
puteti achizitiona produse de la persoane fizice, pe baza borderoului de achizitii, anexand copia CI(desi nu am vazut nicaieri cerinta asta intro reglementare legala) intocmind Dispozitie de plata pe care o semneaza persoana fizica.Din cate stiu eu, daca operatiunea este repetitiva de la aceiasi persoana, va trebui sa va dea copie dupa certificatul de producator. Nu implica decat o taxa la primarie.
pai tocmai asta e problema, ca sunt persoane in varsta carora le este greu sa obtina certificat de producator, mai ales ca mai nou trebuie sa faca parte din nu stiu ce asociatii si trebuie sa fie inscrise la cursuri de specialitate