Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu mediu pe unitate,pentru nasterea fiecarui copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu mediu pe unitate,pentru nasterea fiecarui copil

Buna ziua,
Va rog ajutati-ma si pe mine. Vreau sa stiu daca dupa CCMUNN 2011-2014 mai este valabil acest articol (art. 51, lit. C): de a se acorda un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil?
Acest CCMN nici nu este in vigoare .... de la 01.01.2011 nu mai exista Contract colectiv de munca la nivel national ... prin urmare, acordarea acestul ajutor de nastere se poate face numai daca este prevazut in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia...

In lipsa unor astfel de dispozitii, ramane la latitudinea angajatorului daca va ofera sau nu un astfel de ajutor ...