Forum Discuţii diverse Cultură generală Norme academice privind ortografia actuala a limbii ...
Discuție deschisă în Cultură generală

Norme academice privind ortografia actuala a limbii romane

Buna seara!

Va rog sa ma "dirijati" catre legislatia care prevede noile reguli de scriere ("sunt", "niciun", "a" ). Ma intereseaza -mai exact- daca s-a instituit prin lege obligativitatea (la data aparitiei stiu ca era cu caracter obligatoriu doar in anumite domenii) de a le respecta, parerile fiind impartite chiar intre academicieni.

Multumesc.
Da, sunt doar norme academice.DOOM ete denumirea prescurtata a Dictionaruui ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane.
DOOM-ul este un dictionar in care se pot gasi normele limbii literare si formele acceptate in domeniul ortografiei, intr-o forma actualizata.Este editat sub patronajul Academiei Romane de specialistii Institutului de Lingvistica.