avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acoperire pierdere an precedent
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acoperire pierdere an precedent

Nu sunt foarte sigur asa ca cer ajutor. Cine stie cat din pierderea fiscala anterioara o pot acoperi in exercitiul fiscal prezent?

Sa spunem ca am urmatorul caz: total venituri de 100 lei, total cheltuieli de 120 lei din care 30 lei sunt cheltuieli nedeductibile. Soldul la 117 este debitor cu 50 lei. impozitul meu ce il calculez este:
a) 100-120+30-50 = -40 => nu am de plata impozit
b) 100-120+30 = 10 => 1,6 impozit

Multumesc mult pentru ajutorul vostru.
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 21:34, 11 Martie 2009
Art. 26. - (1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
(2) Pierderea fiscală înregistrată de contribuabilii care îşi încetează existenţa prin divizare sau fuziune nu se recuperează de către contribuabilii nou-înfiinţaţi sau de către cei care preiau patrimoniul societăţii absorbite, după caz.
(3) În cazul persoanelor juridice străine, prevederile alin. (1) se aplică luându-se în considerare numai veniturile şi cheltuielile atribuibile sediului permanent în România.
Daca am inteles corect - se recupereaza din profiturile obtinute in urmatorii 7 ani, dar daca se poate este permis si in primul an acoperirea acestei pierderi, nu? Adica in cazul propus de mine se poate recupera toti cei 50 lei, nu?
Da, numai ca, in cazul dvs, daca pierderea e obtinuta anterior lui 2009 se acopera in 5 ani, cum era si pana acum.Incepand cu pierderile din 2009 e valabila modificarea cu 7 ani.
Subscriu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acoperire pierdere simomagda simomagda Buna ziua ! O societate prezinta in balanta la 30.iunie 2009 urmatoarele solduri Sd 117.01 10.077,40 (pierdere pe anii 2006,2007,2008 ) si Sc 117.02 8087,42 ... (vezi toată discuția)
Capitaluri proprii negative ddena ddena la sfarsitul lui 2009, in bilant, capitalurile proprii sunt negative.Ce inseamna asta? multumesc (vezi toată discuția)
Recuperare pierdere ?? iuli-ana iuli-ana buna ziua, in anul 2007 am avut pierdere contabila ( 121 debit) 73.000 lei dar datorita cheltuielilor nedeductibile foarte mari am profit fiscal 18000 lei ... (vezi toată discuția)