Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acoperire pierdere an precedent
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acoperire pierdere an precedent

Nu sunt foarte sigur asa ca cer ajutor. Cine stie cat din pierderea fiscala anterioara o pot acoperi in exercitiul fiscal prezent?

Sa spunem ca am urmatorul caz: total venituri de 100 lei, total cheltuieli de 120 lei din care 30 lei sunt cheltuieli nedeductibile. Soldul la 117 este debitor cu 50 lei. impozitul meu ce il calculez este:
a) 100-120+30-50 = -40 => nu am de plata impozit
b) 100-120+30 = 10 => 1,6 impozit

Multumesc mult pentru ajutorul vostru.
Art. 26. - (1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
(2) Pierderea fiscală înregistrată de contribuabilii care îşi încetează existenţa prin divizare sau fuziune nu se recuperează de către contribuabilii nou-înfiinţaţi sau de către cei care preiau patrimoniul societăţii absorbite, după caz.
(3) În cazul persoanelor juridice străine, prevederile alin. (1) se aplică luându-se în considerare numai veniturile şi cheltuielile atribuibile sediului permanent în România.
Daca am inteles corect - se recupereaza din profiturile obtinute in urmatorii 7 ani, dar daca se poate este permis si in primul an acoperirea acestei pierderi, nu? Adica in cazul propus de mine se poate recupera toti cei 50 lei, nu?
Da, numai ca, in cazul dvs, daca pierderea e obtinuta anterior lui 2009 se acopera in 5 ani, cum era si pana acum.Incepand cu pierderile din 2009 e valabila modificarea cu 7 ani.
Subscriu.