Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit acoperire pierdere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

acoperire pierdere

Buna ziua !
O societate prezinta in balanta la 30.iunie 2009 urmatoarele solduri Sd 117.01 10.077,40 (pierdere pe anii 2006,2007,2008 ) si Sc 117.02 8087,42 (din 2004,2005) profit nerepartizat. In aceasta situatie adunarea generala poate dispune acum acoperirea pierderii din profitul anilor anteriori ? 117.02 = 117.01 8.087,42
Da, dar in mod normal trebuia dispusa la sfarsitul fiecarui an.

Da , conform art . 26, din Codul Fiscal :
(1) Pierderea anuala, stabilita prin declaratia de impozit pe profit, se recupereaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii 5 ani consecutivi.
Recuperarea pierderilor se va efectua in ordinea inregistrarii acestora, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale in vigoare din anul inregistrarii acestora.
(2) Pierderea fiscala inregistrata de contribuabilii care isi inceteaza existenta prin divizare sau fuziune nu se recupereaza de catre contribuabilii nou-infiintati sau de catre cei care preiau patrimoniul societatii absorbite, dupa caz.
(3) In cazul persoanelor juridice straine, prevederile alin. (1) se aplica luandu-se in considerare numai veniturile si cheltuielile atribuibile sediului permanent in Romania.
Dar , de ce nu ati acoperit pierderea aferenta ?
:luck: