Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Hotararea Guvernului nr. 274/2013 privind acordarea de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Hotararea Guvernului nr. 274/2013 privind acordarea de ajutoare de minimis pentru investitiile realizate de intreprinderile mici si mijlocii

Referitor la aceasta HG, investitia trebuie suportata de catre IMM-urile care aplica si abia dupa finalizarea proiectului vor fi acordati acesti bani ? Multumesc pentru raspunsuri !
In Ghidul minimis conform OUG 274/2013, avem :
În anul 2013 nu se plăteste ajutor de minimis în temeiul schemei de ajutor de minimis
instituită prin H.G. nr. 274/2013.
Prin cererile de plată a ajutorului de minimis aferente cheltuielile eligibile efectuate în anul 2013 se solicită plata ajutorului de minimis în anul 2014.
Conform art. 5 alin. (2) din Anexa la H.G. nr. 274/2013, în vederea plătii ajutorului de
minimis aprobat, întreprinderea transmite următoarele documente:
- Cerere de plată a ajutorului de minimis, conform Formularului nr. 4;
- opis cu toate documentele anexate Cererii de plată a ajutorului de minimis;
- documentele justificative prevăzute în Formularul nr. 5, în ordinea prezentată în formular.
Conform art. 5 alin. (10) din Anexa la H.G. nr. 274/2013, Cererea de plată a ajutorului de
minimis se depune după achitarea partială, respectiv totală a activelor achizitionate,
conform Acordului pentru finantare aprobat pe baza Planului de investitii, parte a Cererii de
acord pentru finantare, si includerea acestora în categoria activelor proprii ale întreprinderii.
mutumesc !