Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Lege referitor arta/fotografie: lucrarile mele ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Lege referitor arta/fotografie: lucrarile mele publicate inadecvat

Sunt fotograf, cineva a publicat pe net lucrariile mele fara acordul meu.
A schimbat titlul fotografiilor prezentand lucrariile mele intr-un context degradant, mai mult de atat, e mentionat si numele meu intr-un context jignitor pe acest site, dar nu a precizat ca eu sunt autorul lucrariilor respective. Pentu fotografiile respective detin certificat copyright. Stiu cine a facut acest lucru, acum vreau sa-l dau in judecata.
Exista o lege care protejeaza creatiile artistice in afara de copyright? Pentru ca cineva a schimbat titul fotografiei mele, deci a schimbat si semnificatia acestuia, si a prezentat lucrarea mea sub o denumire jignitoare.
Va multumesc!
Daca ele sunt publicate pe un server american, incepeti lecturile cu [ link extern ]

Fair use se refera la citarea unor scurte portiuni dintr-o opera in scopuri consacrate, cum ar fi critica acelei opere, elaborarea de lucrari stiintifice, parodierea operei, etc. Puteti gasi un ghid despre fair use pe
[ link extern ] /

De ex. presupunand prin absurd ca Mona Lisa ar mai avea copyright, Mona Lisa cu mustata a lui Duchamp ar fi fair use.
tgeorgescu, utilizator