Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna.detin o cota aparte dintr/o mostenire.ce trebuie sa fac pentru a o intabula pe numele meu.
Va prezentati la un notar sau direct la OCPI cu o copie legalizata dupa certificatul de mostenitor, eventual o copie xerox dupa actul de proprietate al autorului (al defunctului, act care a stat la baza dezbaterii mostenirii), certificat fiscal in care sa fie descris imobilul, copii dupa BI/CI ale tuturor mostenitorilor si documentatia cadastrala a imobilului. Trebuie sa stitim, insa, ca in cartea funciara dreptul de proprietate se inscrie in intregul sau, adica se vor mentiona toti mostenitorii, fiecare cu cota sa. In acest caz, tariful pentru intabulare, care se plateste la OCPI sau pentru care va taie notarul chitanta emisa de OCPI, este de 60 lei.
Daca nu aveti intocmita documentatia cadastrala, luati legatura cu o persoana fizica/juridica autorizata, care va va intocmi dosarul si tot ea se va ocupa de depunerea si ridicarea de la OCPI. In acest caz, tariful care se plateste la OCPI pentru receptia documentatiei cadastrale si infiintarea cartii funciare este de 120 lei.