Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonuri de masa

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca in cazul demisiei fara preaviz firma poate sa imi retina bonurile de masa.
Mentionez ca demisionez fara preaviz deoarece nu am cu cine sa imi las copilul.
Va multumesc.
Buna seara , sunt angajata la o firma de la care acum mi-am băgat lichidarea eu fiind angajata doar pe o perioada de 3 luni (probabil de proba) deci mai repede de data la care expira contractul in ccm scrie ca cine pleacă fără preaviz nu mai primește bonurile de masa. Menționez ca plec cu demisia la zi dar efectuez toată luna completa . Este normal sa nu mai primesc bonurile?
Roxy Radu, utilizator
Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare
Art. 7.
....

(3) Angajatorii, impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este constituit un sindicat, cu reprezentantii salariatilor, stabilesc prin contractele colective de munca sau prin Regulamentul intern, dupa caz, clauze privind acordarea biletelor de valoare, care sa prevada cel putin urmatoarele:
a) numarul salariatilor din unitate care pot primi bilete de valoare si valoarea nominala acordata, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor;

b) categoriile de salariati care primesc bilete de valoare;

c) criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa, tinand seama de prioritatile socioprofesionale si de alte elemente specifice activitatii;

d) stabilirea concreta a activitatilor, destinatiilor si evenimentelor care se incadreaza in cheltuieli sociale, pentru care se vor acorda salariatilor tichete cadou, tichete de cresa si culturale, dupa caz, si care vor face obiectul contractelor comerciale de prestari de servicii cu unitatile emitente;

e) documentatia pe care trebuie sa o prezinte salariatul angajatorului, in vederea acordarii tichetelor de cresa.