avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ROG DIN SUFLET UN SFAT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ROG DIN SUFLET UN SFAT

In situatia DELEGARII PENTRU 60 DE ZILE IN CADRUL ALTUI BIROU, in situatia in care persoanei in cauza i se face o noua FISA A POSTULUI semnata de acesta:____dupa expirarea celor 60 de zile, este necesar sa i se comunice in scris prin instiintare , faptul ca revine la vechiul loc de munca reluindu-si vechile sarcini de serviciu??? ____dupa organigrama unitatii si statul de functiuni, la momentul semnarii fisei postului in cadrul biroului unde sa delegat persoana in cauza,NU EXISTA POSTUL , motiv pentru care imi permit sa intreb: aceasta era ilegala, netemeinica, lovita de nulitate??? Multumesc.
Art. 42 Codul muncii
1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator prin delegarea sau detasarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in Contractul individual de munca.
(2) Pe durata delegarii, respectiv a detasarii, salariatul isi pastreaza functia si toate celelalte drepturi prevazute in Contractul individual de munca.
ART. 43
Delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.
Delegarea opereaza pe perioada celor 60 de zile dupa care reveniti la vechiul loc de munca .
Multumesc pentru informatii, insa intrebarea mea era:____este nevoie de o comunicare, instiintare; in conditiile in care i s-a facut o noua fisa a postului????Angajatorul se putea intoarce impotriva angajatului pe motiv ca nu si-a indeplinit sarcinile de serviciu din cea dea doua fisa a postului , respectiv din cadrul biroului unde a fost detasat .Nu credeti???
Multumesc pentru informatii, insa intrebarea mea era:____este nevoie de o comunicare, instiintare; in conditiile in care i s-a facut o noua fisa a postului????Angajatorul se putea intoarce impotriva angajatului pe motiv ca nu si-a indeplinit sarcinile de serviciu din cea dea doua fisa a postului , respectiv din cadrul biroului unde a fost detasat .Nu credeti???
Rog din suflet, cine poate sa-mi raspunda si mie la cele doua intrebari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegare sau schimbarea locului de munca fara acordul angajatului ContSters21696 ContSters21696 Personal am o problema, si as vrea sa aflu si alte pareri. De 2 ani sunt consilier juridic in cadrul Compartimentului Achizitii. In luna septembrie ma aflam ... (vezi toată discuția)
Delegare, rog urgent ContSters21019 ContSters21019 Am nevoie urgent de un sfat: Sunt angajata intr-o institutie publica la Serv. Fin.Contab, cu atributii specifice acestui compart. in plus am si decizie de ... (vezi toată discuția)
Ca muncitor angajatorul mă poate obliga să mă trimită în ... Magie1 Magie1 Ca muncitor angajatorul mă poate obliga să mă trimită în deplasare cu delegație. Ce conditii trebuie sa respecte ce formalității să facă fisa ... (vezi toată discuția)