Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aspecte legate de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aspecte legate de succesiune

Am si eu o intrebare daca nu am facut succesiunea la un apartament persoana care are partea mai mare din ea poate sa o vanda unuia din copii?Ce se poate face ?
In caz ca persoana decedata figureaza in act, nu poate sa faca o instrainare.
doresc sa va intreb. cine sunt proprietarii? au fost sot si sotie?
- in cazul in care este vorba de coproprietate in indiviziune pe cote parti, detinatorul cotei parti respective poate sa isi instraineze cota insa nu intregul imobil.
- daca apartamentul a apartinut a 2 soti si unul din ei a decedat, atunci pana nu se va dezbate succesiunea dupa defunct nu se va putea vinde respectivul apartament.

Cu respect,
Teodor Dobrean - Notar Public