Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Somatie de plata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Somatie de plata

Buna ziua , am depus la judecatorie , o somatie de plata pentru o factura neachitata a unui creditor. Am anexat in dublu exemplar , cererea , contractul de prestari servicii , factura scadenta + confirmare de primire , notificarea de plata trimisa creditorului+ confirmarea de primire, taxa de timbru 39 lei + timbru judiciar .Am primit o "comunicare adresa" din parea judecatoriei, in care scrie:
In legatura cu dosarul avand datele de identificare de mai sus , In calitate de Creditor , va comunicam ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari , sub sanctiunea anularii cererii, aveti de indeplinit obligatiile de mai jos:

A: Obligatia de a depune in 2 exemplare urmatoarele acte: cererea de chemare in judecata , completata cu temeiul in drept specific,

B: Obligatia de a indica urmatoarele:
aratarea motivelor de fapt si de drept pe care se intemeiaza cererea.

Ce anume trebuie sa fac?

Multumesc!
Trebuie sa relatati pe larg motivele pe care va intemeiati cererea precum si faptul ca detineti o creata certa, lichida si exigibila impotriva debitoarei. Depinde cum arata cererea dvs. pentru a va putea spune ce lipseste. In drept, va intemeiati cererea pe dispozitiiole art. 1013 si urm. Noul cod proc civ. daca ati respectat procedura de acolo si indepliniti conditiile.
Madalina Pascu, Avocat
Motivul pentru care intemeiez cererea , este ca , debitorul nu a platit factura , conform contractului de prestari servicii. Debitorul a receptionat factura, dupa care nu am mai putut sa il contactam. Multumesc

aceasta este cererea pe care am depus-o

DOMNULE PRESEDINTE,

Data: 24.06.2013

Subscrisa Societatea Comerciala SC Euro Green Line Srl , cu sediul in Medgidia, ... , inregistrata in Registrul Comertului Constanta sub. nr. . ..., avand un capital social in valoare de ... RON, cod unic de inregistrare Ro, atribut fiscal RO, tel ... CONT IBAN RO..., deschis la Raiffeisen Bank sucursala Medgidia, prin reprezentantul sau legal Butnaru Angela , in conformitate cu dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 5 din 19 iulie 2001, cu modificarile si completarile ulterioare si Ordonantei de urgenta nr. 119 din 24 octombrie 2007

formulam prezenta cerere de chemare in judecata a debitoare ixxxxxxx ., cu Domiciliull in Mun. Buzau, ..., Jud. Buzau, posesoare a CI seria ..., Nr. ....
prin care va solicitam sa procedati la examinarea cererii si a inscrisurilor depuse in sustinerea acesteia si sa emiteti o ORDONANTA care sa contina

SOMATIA DE PLATA
precum si
TERMENUL DE PLATA

- Pentru suma de 620 RON reprezentand contravaloarea serviciului de consultanta financiara executat de societatea noastra debitorului in baza contractului consultanta nr. 5/07.06.2013
- Penalitati de intarziere conform contractului nr 5./07.06.2013, pana la data judecarii somatiei de plata.
- 39 RON, plata taxei judiciare de timbru.
- cheltuieli de executare.

In fapt, in baza contractului nr.5./07.06.2013 incheiat intre S.C Euro Green Line Srl si. XX, clientul a beneficiat de serviciul de consultanta financiara oferit de societatea noastra. Valoarea serviciului de consultanta financiara furnizat debitorului este de 620 RON.
Debitorul nu si-a respectat obligatia de plata asa asa cum rezulta din factura nr.10003./09.06.2013 .
Redam schematic situatia acestei facturi neachitate:
NR. FACTURA SCADENTA VALOARE
Seria E nr 10003./09.06.2013 12.06.2013 620 RON

Desi ne-am indeplinit in totalitate obligatiile contractuale , debitorul nu a inteles sa-si indeplineasca obligatiile contractuale.
In data de 14, prin adresa cu numarul 010/2013 am instiintat debitorul despre suma restanta in acelasi timp i-am acordat un termen de gratie de 7 zile pentru a achita factura restanta,dar debitorul a refuzat corespondenta noastra.

Pe cale de consecinta, va rugam respectuos sa constatati indeplinite conditiile art. 1 din O.G nr. 5/2001 astfel:
1. Creanta este certa, in sensul ca existenta sa rezulta din contractul incheiat intre parti si factura emisa de catre prestator.
2. Creanta este lichida, fiind vorba de o suma de bani, al carei cuantum este determinat prin actele care constata obligatia de plata a pretului.
3. Creanta astfel determinata este exigibila intrucat obligatia de plata a pretului a devenit scadenta conform mentiunilor de mai sus

Fata de cele spuse mai sus, va solicitam sa constatati ca actiunea formulata astfel se incadreaza in prevederile Ordonantei Guvernului nr. 5/2001, in sensul ca tinde la realizarea unei creante certe, lichide si exigibile ce reprezinta obligatia de plata a pretului serviciului prestat.

Cu privire la capatul de cerere privind penalitatile de intarziere

Va rugam sa dispuneti acordarea penalitatilor de intarziere din suma restanta pana la data judecarii somatiei de plata , conform art.4,pct.4.3.din contractul nr. 5./07.06.2013

Prin urmare, va rugam sa admiteti actiunea astfel cum a fost formulata si sa dispuneti obligarea debitorului. XXX la plata urmatoarelor sume:
-620.RON reprezentand contravaloarea serviciului furnizat in baza contractului de consultanta nr. 5/07.06.2013, asa cum rezulta din facturile anexate prezentei.
- penalitatile de intarziere pana la data judecarii somatiei de plata ;
- 39 RON, plata cheltuielilor de judecata.
- cheltuieli de executare.

In drept,
Ne intemeiem cererea pe prevederile Ordonantei Guvernului 5/2001 cu modificarile si completarile ulterioare, art. 969, 970, 1066 si urm., 1073, 1361 Cod civil; art. 43 C.com, Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 119/2007, art. 274 Cod procedura civila.
In ceea ce priveste stabilirea competentei teritoriale de solutionare a cauzei, rugam instanta sa aiba in vedere ca prin art. ...... din contract, partile au stabilit ca eventualele litigii sunt de competenta instantelor de judecata de la sediul creditorului.

Anexam urmatoarele documente in doua exemplare:
- contractul de Consultanta nr.5./07.06.2013
- factura fiscala nr.1003./09.06.2013,
- notificarea nr.010./2013;
- Copia cartii de identitate a debitorului.
- taxa judiciara de timbru in cuantum de 39 RON, si timbru judiciar de 3 RON.

In baza art. 242 alin.2 C.pr.civila, solicitam judecarea in lipsa.

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI MEDGIDIA

SC EURO GREEN LINE SRL
Administrator: Butnaru Angela
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cand ati depus cererea? OG 5 este abrogata din febr. 2013.
Madalina Pascu, Avocat
cererea am depus-o pe data de 25 , si astazi am primit comunicarea
Daca ati depus-o pe 25 febr/marie/apr/mai/iunie anul curent atunci intemeiati-va actiunea pe art 1013 si urm NCpC deoarece referirile dvs. la OG 5 din cuprinsul cererii sunt incorecte, ordonanta nemaifiind in vigoare. Refaceti asadar actiunea cu motivarea acesteia potrivit NCpC.