avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Discount

Buna ziua
va rog sa mi spuneti daca la o factura am discount ,pe NIR cum trec discountul si in contabilitate cum il inregistrez ,totalul la factura in contul 371 sau discountul il trec separat in 609.va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 15:57, 5 Iulie 2013
Aveti discount-ul trecut pe aceeasi factura cu marfurile?
da ,dar nu specifica la ce produs face discount
Discount-ul il inregistrati separat . Si nu in cont 609, ci in cont 767.

401=767 cu suma in negru a discount-ului
401=4426 cu suma aferenta TVA discount, tot in negru

Contul 609 se foloseste in contabilitate in momentul in care se emite factura separata pentru acordarea unei reduceri comerciale aferenta unor achizitii succesive de marfuri sau materiale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare discount comercial Sfedu Sfedu Buna ziua, nelamurirea mea este legata de contarea pentru inregistrarea discount-ului comercial pentru marfuri, nu stiu daca am inteles bine din ce m-am ... (vezi toată discuția)
Discounturi nenesa nenesa Buna seara.Nu stiu ce sa mai cred cu atatea pareri.Spun simplu problema:pe o factura de marfa se acorda discount(bonus) (ex.180x0.010= -1.80+(-tva 0.34). Cum ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in contabilitate discount voucher claudana claudana Buna dimineata! Am o factura de aprovizionare marfuri in valoare de 1022,63(824,70+197,93 TVA)lei de la furnizori dar am un discount voucher in valoare de ... (vezi toată discuția)