Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Discount

Buna ziua
va rog sa mi spuneti daca la o factura am discount ,pe NIR cum trec discountul si in contabilitate cum il inregistrez ,totalul la factura in contul 371 sau discountul il trec separat in 609.va multumesc
Aveti discount-ul trecut pe aceeasi factura cu marfurile?
da ,dar nu specifica la ce produs face discount
Discount-ul il inregistrati separat . Si nu in cont 609, ci in cont 767.

401=767 cu suma in negru a discount-ului
401=4426 cu suma aferenta TVA discount, tot in negru

Contul 609 se foloseste in contabilitate in momentul in care se emite factura separata pentru acordarea unei reduceri comerciale aferenta unor achizitii succesive de marfuri sau materiale.