Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorii de catre copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorii de catre copii

Buna ziua

Cine mosteneste datoriile unui pensionar care plateste o datorie unei alte persoane prin popriere lunara din pensie?

Pensionarul nu are bunuri imobile, nu are mai nimic in bunuri mobile, doar o pensie din care se face poprirea. Are 2 copii si locuieste cu unul din copii, care il ingrijeste.

Sunt obligati copii sa preia plata datoriei? In ce cuantum fata de ce platea tatal?

Multumesc anticipat
Nu e necesar sa renunte la mostenire, daca ziceti ca nu sunt bunuri( active) , nu raspundeti personal pt datoriile decedatului( pasive).
art 1114 Mostenitorii legali si legatarii universali sau cu titlu universal raspund pentru datoriile si sarcinile mostenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proportional cu cota fiecaruia.