avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revederi legislative cu privire la concediul anual ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revederi legislative cu privire la concediul anual platit

As dori sa stiu ce legi au prevederi de genul cate zile de concediu anual se acorda
Stiu ca exista unele prevederi în codul muncii insa am nevoie de unele prevederi mai specifice...

mersi
Cel mai recent răspuns: lunajoy , utilizator 11:33, 13 Martie 2009
Codul muncii dispune cu privire la durata CO anual ca fiind de 21 de zile lucratoare, pentru persoanele care au peste 18 ani.
Pentru prevederi specifice trebuie sa precizati in ce consta specificitatea dvs.:;)
1. In Codul muncii se precizeaza numai durata minima a CO anual platit (20 de zile lucratoare). Durata efectiva a CO anual se stabileste prin Contractul colectiv de munca aplicabi. (Vedeti art.139-148 din Codul muncii).
2. CCMUNN pe anii 2007-2010, la art.56, precizeaza ca durata minima a CO anual platit este de 21 de zile lucratoare. (Vedeti art.52-68) si lasa la nivelul fiecarei unitati sa stabileasca grila de concediu de odihna. Daca nu aveti CCM la nivel de unitate, aceasta grila va fi trecuta in Regulamentul intern pe care ar trebui sa-l aveti.
ceva mai specific...ce se intampla daca in timpul concediului de odihna, persoanele se imolnavesc?...
sunt indreptatiri acestia sa aduca un certificat medical si sa beneficize totusi de intreg concediul de odihna (cele 21 de zile)

care este temeiul legal in baza caruia doar lucratorii care au vechime de minim 12 luni beneficiaza de concediu de odihna?

mersi
1. intrucat in cazul concediului medical vorbim despre o suspendare de drept a contractului de munca, in cazul in care imbolnavirea intervine in timpul concediului de odihna se va proceda in felul urmator: angajatul aduce certificatul medical pe perioada in care a fost bolnav, iar concediul de odihna se intrerupe pe aceeasi perioada urmand ca dupa terminarea concediului medical sa se efectueze in continuare zilele de concediu de odihna.
Un angajat nu poate sa fie si in concediu medical si in concediu de odihna in aceeasi perioada.

2. NU mai exista obligativitatea ca un angajat sa poata primi concediu de odihna abia la 12 luni dupa angajare.
multumesc pentru informatii...

As vrea sa stiu care este temeil legal a ceea ce tocmai ati spus (privitor la concediul medical si concediul de odihna)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu marinica71 marinica71 la cate zile de concediu am dreptul daca am 17 ani vechime? (vezi toată discuția)
Concediul de odihna neefectuat se plateste? gizeh_65 gizeh_65 Vin cu o intrebare si eu...am fost angajata la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata din data 4 septembrie 2007 pina la dat 15 august 2008 ... (vezi toată discuția)
Concediu pentru vanzatoare iaros diana iaros diana sunt angajata ca si vanzatoare din septembrie 1998. am beneficiat de 3 ani de concediu de maternitate ,respectiv in anii 2000-2001 si 2005-2007. la cate zile ... (vezi toată discuția)