avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte locuinta

Buna seara in primul rand.
Eu si viitoarea mea sotie avem o nelamurire. In a doua jumatate a anului o sa scoatem actele si nunta totodata, ea detine un apartament si am convenit sa fiu si eu trecut in acte.

1- Dilema noastra este cand sa facem actele apartamentului, acum inainte de nunta sau dupa nunta?;
2- Vrem sa stim cum este mai bine atat pentru noi doi cat si la bani (daca difera cu ceva);
3- De asemenea daca se merita sa fiu trecut in acte, sa dam niste bani (nu stim exact cam la ce suma se ajunge, daca cineva ne poate spune ce trebuie facut si cat ajunge cu aproximatie tot);
4- sau este ok sa ramanem asa iar eu o sa intru in posesia apartamentului dupa 5 ani de casnicie?;
Nu se stie niciodata, Doamne fereste de vre-o drama/accident/despartire, etc.

Multumesc anticipat, astept opinii promte.
Ati avea un drept de creanta pt acea suma, drept pt care nu curge un termen de prescriptie pe perioada casatoriei. Ati putea incheia un act prin care recunoaste sumele cheltuite in acea casa.
Mai exista varianta sa va dea in plata o cota din casa, raportat la suma cheltuita.
Oricum 15 mii nu echivaleaza cu jumatate de casa plus ca nu are garantia ca veti investi aceasta suma in casa ei.
Daca dvs va temeti de un accident, deces ( in acest caz ati mosteni-o) sau despartenie, de ce nu si-ar pune si dansa problema in acelasi fel ?
In fine, sunt pe langa subiect, poate si pt ca exista astfel de situatii peste niste ani..
www.avocatnet.ro/content/for...


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am achiziționat un apartament pe numele meu înainte de oficializarea relației cu actualul soț. va avea el vreodată drepturi la acest imobil? Gina84 Gina84 Buna ziua! Sunt căsătorită de 2 ani. Am achiziționat un apartament dinainte de căsătorie și eram cu actualul sot. Sotul meu va avea vreodată drept la ... (vezi toată discuția)
Cum procedez ca un bun propriu sa devină bun comun? Nicolae83 Nicolae83 Acu trei luni am cumpărat un apartament prin programul prima casa fiind necăsătorit si doresc ca viitoarea mea soție sa beneficieze si ea de drepturi ... (vezi toată discuția)
Executare silita sot monicaelena83 monicaelena83 Buna ziua.In 3 saptamani am nunta si viitorul sot are un apartament achizitionat prin programul prima casa.Eu am un credit de nevoi personale la aceiasi ... (vezi toată discuția)