avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului pentru o functie in CIM o alta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului pentru o functie in CIM o alta

Buna seara!

In fisa postului, denumirea acestuia este de programator (COR 213102), in timp ce in contractul de munca am functia / meseria de programator-ajutor (COR 312101) - conform studiilor. Mentionez ca incadrarea a fost facuta in 2010 ... deci sunt codurile din vechiul COR.

In fisa postului pe care o am semnata cu angajatorul, am mare parte din atributii specifice unui programator.

Cat de relevanta este denumirea din fisa postului ? Pot spune ca sunt programator ajutor pe functie de programator?

Mersi
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:51, 9 Iulie 2013
Codul pentru programator-ajutor in COR 2013 este 351201.
In fisa postului aveti prevazute urmatoarele activitati:
Programatorul Ajutor se ocupa in principal cu
- participarea la elaborarea algoritmului programelor de calculator,
- elaborarea (scrierea, codificarea) programelor sau modulelor de program in limbajul de programare specificat de catre programator sau inginerul de sistem,
- testarea modulelor de programe / aplicatii cu date de test sau cu date reale,
- implementarea programelor / aplicatiilor la locul in care vor rula la beneficiar (sub coordonarea programatorului sau inginerului de sistem),
- monitorizarea pentru folosirea corecta a programelor / aplicatiilor de catre beneficiari / utilizatori,
- instruirea utilizatorilor pentru utilizarea corecta a programelor / aplicatiilor,
- acordarea de asistenta utilizatorilor atunci cand situatia o cere,
- salvarea periodica si in situatii critice a programelor si datelor de test,
- pastrarea copiilor de siguranta ale programelor / datelor salvate,
- restaurarea la nevoie a programelor / datelor salvate,
- ajutarea utilizatorilor sa-si recupereze informatiile etc.


Adica cam tot ce face si un programator cu studii superioare, mai ales daca asa vrea seful.
Puteti spune ca sunteti programator, dar de salarizat sunteti ca programator-ajutor, conform cu studiile pe care le aveti.
Este o neconcordanta intre functiile din fisa postului si cea mentionata in c.i.m.
Puteti solicita angajatorului sa puna in concordanta fisa postului cu functia trecuta in c.i.m.

In cadrul fisei de post sunt precizate toate sarcinile si responsabilitatile ce-i revin titularului postului, conditiile de lucru, standardele de performanta, modalitatea de recompensare si caracteristicile personale necesare angajatului pentru indeplinirea cerintelor postului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa postului 27George 27George Buna ziua Numele meu este George si am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns concret cu privire la corectitudinea unei FISE DE POST si efectul acesteia la ... (vezi toată discuția)
Fisa postului ioanav04 ioanav04 buna seara! ma poate ajuta si pe mine cineva cu o fisa postului pentru: peisagist floricultor (COR 611205) si/sau muncitor plantatii si amenajare zona verde ... (vezi toată discuția)
Cum se clasifica nivelul studiilor? ANIAALEX ANIAALEX Buna ziua ! SUNT ANGAJATA IN ADMINISTRATIE PUBLICA CA PERSONAL CONTRACTUAL,OCUPAND FUNCTIA DE REFERENT CULTURAL CU ATRIBUTII DE ASISTENTA-SOCIALA. AM ... (vezi toată discuția)