Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... raspunderea administratorului pentru ca determinarea ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

raspunderea administratorului pentru ca determinarea in parte a insolventei

Buna, ma intereseaza pe ce cale se poate urmari administratorul unei societati cu raspundere limitata de catre o societate creditoare, daca in urma procedurii de insolventa creantele creditorului nu sunt satisfacute din motivul constatarii de catre instanta a lipsei bunurilor care ar putea fi supuse procedurii de lichidare. De asemenea in urma cererii lichidatorului de angajare a raspunderii personale a administratorului care a contribuit la instalarea starii de insolventa, admisa partial, acesta fiind obligat la plata unei sume, s-a constatat lipsa bunurilor care sa acopere acesta suma. In consecinta tuturor celor expuse mai sus s-a propus incheierea procedurii de insolventa.
Mai concret intrebarea mea este ce anume se poate face in continuare pentru recuperarea creantei de la administratorul societatii debitoare?
Din cate am inteles se poate trage la raspundere penala administratorul, putandu-se constitui si parte civila in procesul penal, alta cale de recuperare a debitului nu exista?
Va multumesc.
Conf. legii 31 din 1990, administartorii pot fi trasi la raspundere prin urmarirea bunurilor personale, in cazul in care se dovedeste ca acestia au actionat in sensul fraudarii creditorilor societatii prin insusirea unor bunuri sau mijloace in defavoarea acestora.
Profesional New Consult, Consilier juridic
in cazul de fata ne raportam la legea insolventei...raspunderea administratorului este prevazuta
inteleg ca s-a admis partial raspunderea acestuia...pai masa credala se poate constitui parte civila impotriva acestuia
daca se dovedeste ca faptele sale intrunesc elementele unei infractiuni poate fi facuta si plangere penala