Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dreptul de libera circulatie a membrilor de familie ai ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dreptul de libera circulatie a membrilor de familie ai unui cetatean roman

Buna seara,

Am si eu o nelamurire. Sotul meu este cetatean strain, cu permis de sedere temporar de 5 ani pentru reintregirea familiei. Intrebarea mea este: poate calatori in tarile din Uniunea Europeana doar cu permisul de sedere (fara sa i se ceara invitatie sau viza) si neinsotit de sotie? Pentru ca nu il pot insoti momentan. Si nu as vrea sa aiba probleme. Daca o sa fie neaparat nevoie o sa trebuiasca sa o fac, dar daca exista aceasta poibilitate as dori sa stiu sigur daca se poate si fara mine.

Multumesc.
Teoretic da, se bucura de aceleasi drepturi ca si dvs. si poate calatori cu permisul de sedere (si cu pasaportul, desigur) insa este recomandabil sa intrebati inainte la reprezentanta diplomatica a statelor prin care va trece sau in care vrea sa mearga daca nu au conditii suplimentare in functie de cetatenia strainului membru de familie.

Calatoria trebuie sa fie mai scurta de 90 de zile.